Kayıt Ol

Oyun Haberi - 04/04/2021

Super Mario Bros Dünyanın En Pahalı Oyunu Olarak 660 Bin Dolara Satıldı!

Super Mario Bros, dünyanın en pahalı oyunu olarak 660 bin dolar karşılığında satıldı. Yapılan müzayede sonucu farklı oyunlara nazaran daha yüksek değer biçilen oyunun yeni sahipleri ise geliştirerek farklı hale getireceklerini açıkladı.

Nitendo şirketi tarafından 1985 yılında piyasaya sürülen Süper Mario oyunu oluşturduğu popüler zemin ve halk arasında bilinirliği sayesinde gönüllerde yer edinmişti. Yapısı ve içeriğinde konu alınan hikayesi basit olması oyunu daha kolay hale getirmişti.

Birçok oyuncu tarafından Süper Mario olarak bilinen oyunun piyasaya ilk sürüldüğü dönemlerde (1986) NES için üretilmiş farklı versiyonu Super Mario Bros 25 dolara mal olmuştur. Alıcısı tarafından tozlu raflarda veya çekmecede unutulan oyunun hiç kullanılmayan kopyası, 660 bin dolara yeni alıcısına satıldı.

dunyanin-en-pahali-oyunu-unvanina-sahip-oldu

Dünyanın En Pahalı Oyunu Ünvanına Sahip Oldu

Heritage Auctions yaptığı açıklamada: NES için üretilmiş olan ve sadece 25 dolar gibi bir finansa mal olan Super Mario Bros. 660 bin dolar değerinde yeni alıcısını buldu. Böylece dünyanın en pahalı oyunu ünvanını elde etti. Pahalı olmasının ve değerinin artmış olması tamamen yıllar önce yapılmasından ötürüdür.

35 yıllık gizemli kutunun mühürlerini, 2021 yılında açmış olmaları oyunun değerini arttıran en büyük etkenlerden birisidir. Hiç açılmamış olan ve ilk gün bulunan temizliğini koruması da ayrıca etki eden yönlerden birisi olmuştur.

Heritage Auctions’ın video oyun uzmanı Valarie McLeckie: Super Mario Bros. yıllar önce üretilmiş ve bu kopyanın benzerlerine dahi ulaşılamayacağı apaçık ortadadır. Kısa süreli üretiminin olması ise nadirliğini daha fazla arttırma potansiyeli oluşturmuştur. Bu denli çalışmayı ya da benzer durumda farklı kopyayı elde edebilmek, okyanusta tek damla su arama ile aynı işlevselliktedir.

660-bin-dolar-degerinde-olan-dunyanin-en-pahali-oyunu-ve-hikayesi

660 Bin Dolar Değerinde Olan Dünyanın En Pahalı Oyunu ve Hikayesi

Dünyanın en pahalı oyunu Super Mario Bros. tamamen kurgu ve hikaye potansiyeli taşımaktadır. Ülkenin prensesi olan ve kurtarılması gereken Prenses Peach için görevlendirilmektedir. Çeşitli zorluklar, engeller ve korkunç canavarları geçerek prensesi esirlikten kurtarmaya çalışıyoruz. Her bölüm farklı görevler ve canavarlar ile karşılaşarak gittikçe zorlu rekabete sürükleniyorsunuz.

Oyunun geliştirme sürecini tamamlayan, ünlü Japon oyun geliştiricisi Shigeru Miyamato tarafından tamamlanmıştır. Japon geliştiricinin bir diğer başarılı işleri ise Miyamato, Legend of Zelda ve Donkey Kong gibi oyunlardır. Kendisinden sonra piyasaya sürülen birçok oyun için öncülük yapan Super Mario Bros, aslında bilgisayar ve video oyun sektörü için oldukça büyük fedakarlıklar yapmıştır.

Ayrıca 660 bin dolar değerinde ki satışı bulunan oyunun gerçekleştiği müzayedede farklı projeler dikkat çekmektedir. Dünyanın en pahalı oyunu ile aynı müzayedeye çıkan farklı oyunlar ve satış fiyatları şöyledir;

  • Tetris (NES) – 36 Bin Dolar
  • John Madden Football Championship – 50,400 Dolar
  • Pokemon Emerland (Gameboy Advance) – 55,200 Dolar
  • Pokemon Crystal – 90 Bin Dolar
  • Mike Tyson’s Punch-Out (NES) – 102 Bin Dolar
  • Mega Man (NES) – 144 Bin Dolar