Kayıt Ol

Oyun Haberi - 18/05/2021

Steam Topluluk Pazarı ve Para Kazanma Yöntemleri 2021

Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilmiş ve 2003 yılında yayın hayatına başlamıştır. Dijital dağıtım ve oyunlar üzerinde hak yönetimi oluşturmak adına geliştirilmiştir. Steam topluluk pazarı ise oyuncuların ve platformun üyelerine özel düzenlenmiş ürün satış alanı olmaktadır.

Steam Topluluk Pazarı

steam topluluk pazari
Steam Topluluk Pazarı

Steam topluluk pazarı üzerinde oyunlarda çeşitli nedenlerle ve görevlerle elde ettiğiniz eşyaları satma şansına sahipsinizdir. Ancak topluluk pazarında herkesin aynı şekilde satış yapması ve direkt olarak ürünü satışa çıkartması mümkün olmuyor. Bu süreci oluşturan ve ilerleten bazı etkenler olacaktır.

Steam topluluk pazarı içerisinde satışını yapacağınız genel eşyalardır. Ancak her eşyanın satışı mümkün olmayabilir. Örneğin CS:GO üzerinde elde ettiğiniz bütün envanter eşyalarını satabilirsiniz. Ancak sprey gibi öğeleri satmak mümkün değildir.

Steam Pazar Nedir?

steam pazar nedir
Steam Pazar Nedir?

Adından yola çıkarak anlayacağımız gibi oyunların dijital dağıtım sürecini yürüten Steam, aynı zamanda oyuncuları için alışveriş yapabileceği ortam oluşturmuştur. Sanal Pazar olarak adlandırabileceğimiz durum olsa dahil burada da seç beğen al mantığı işleyecektir.

Oyuncular pazar üzerinde hoşuna giden veya almak istediği oyun içi eşyayı buradan seçebiliyor. Fiyatlandırma yapısına göre her ülkenin kendine has bütçe kriterleri oluşuyor. Bu süreçte yabancıları satış yaptığı ürünlerde dahil olmak üzere genel itibariyle ülkemizde satışa çıkartılan eşyalar öncelikli karşınıza çıkacaktır.

Alıcı veya satıcı bu durum tamamen sizin isteğinize göre şekillenecektir. Ayrıca her ikisini yapmanız için Steam bu süreçte bütün farkındalıklarını size sunacaktır. Ancak burada yaptığınız işlemler sürekli kayıt altında olacağı gibi ansızın yanlış yapmanız durumunda cezalandırılabilirsiniz.

Steam pazar banı yememek için satış veya alım işlemlerinden önce kuralları okumanızı vurgulayabiliriz. Ayrıca katı kuralların olduğu gibi kullanıcıyı koruyan maddelerin yer aldığını görebiliriz. Steam topluluk pazarı üzerinde yapacağınız her işlem güvenlik açısından üstün etkenlere sahiptir.

Steam Pazarına Nasıl Girilir?

steam pazarina nasil girilir
Steam Pazarına Nasıl Girilir?

Steam topluluk pazarınıza erişmek için öncelikle Steam hesabınız ve masaüstü uygulamaya sahip olmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızda Steam’i açın ve üst tarafta bulunan Topluluk sekmesinin üzerine gelin altında bulunan Pazar seçeneğine tıkladığınızda istediğiniz alana ulaşacaksınızdır.

Ancak belirtmemiz gerekir ki burada Steam platformu üzerinde bulunan bütün oyunlara istinaden satış ekranı karşınıza çıkacaktır. Belirli oyunların alış ve satış işlemleri için sizde bulunması gerektiğini bilmelisiniz. Tabi satışını yapmak istediğiniz eşyanın envanterinizde yer aldığından emin olmalısınız.

Steam Topluluk Pazarı Açma

steam topluluk pazari acma
Steam Topluluk Pazarı Açma

Steam topluluk pazarı açma sürecinde işiniz oldukça kolay ve hızlı şekilde çözümlenecektir. Steam tarafından belirtilen kuralları dikkatlice okumalı ve onaylamalısınız. Ardından mobil cihazınıza ve mail adresinize gelen onaylama işlemini tamamlamalısınız. Böylece satışını yapacağınız ürünü seçerek ilk ürününüzü ekleyebilirsiniz.

Steam topluluk pazarı açma, satış yapma veya alış sürecinde izleyeceğiniz süreçleri gözden geçireceğiz. Aşağıda listelediğimiz başlıkları inceleyerek sizde kolayca satış yapabilir veya eşya alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Topluluk Pazarında Satış Yapma

topluluk pazarinda satis yapma
Topluluk Pazarında Satış Yapma

Steam topluluk pazarı üzerinde satış yapmak için öncelikle birkaç adımı tamamlamanız gerekecektir. Envanterinizde bulunan ve Steam tarafından izin verilen bütün öğeleri satabilirsiniz. Öncelikle Steam Guard aktif edilmeli ve mobil cihaz doğrulaması sağlanmalıdır.

Topluluk Pazarında Satın Alma

topluluk pazarinda satin alma
Topluluk Pazarında Satın Alma

Topluluk pazarında öğe satın almak için öncelikle neyin olduğuna karar vermeli ve listelemede yer aldığından emin olmalısınız. Her oyunun kendine özgü satışa sunulan eşyalarını satın alabilirsiniz. Listelemede bulduğunuz ürünü Şimdi Al diyerek envanterinize ekleyebilirsiniz.

Topluluk Pazarında Öğenin Satışı veya Alışı Nasıl Kaldırılır?

topluluk pazarinda ogenin satisi veya alisi nasil kaldirilir
Topluluk Pazarında Öğenin Satışı veya Alışı Nasıl Kaldırılır?

Topluluk pazarında öğe satın almak istediğinizde öncelikle listelemeniz gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik. Ancak bu listede satın alacağınız öğeden vazgeçtiyseniz kaldırması da bir o kadar kolaydır. Satın alma ekranına geldiğinizde öğenin yanında bulunan kaldır butonuna tıklamanız yeterli olur.

Bu durum satın alacağınız ürünlerde ve satışını gerçekleştireceğiniz ürünlerde geçerlidir. Satış için listeye eklediniz ve ardından vazgeçtiyseniz aynı şekilde kaldır demeniz yeterli olacaktır.

Steam Cüzdanına Para Ekleme

Steam cüzdanına para ekleme işleminde birden fazla seçenek bulunmaktadır. Dilerseniz direkt Steam masaüstü uygulaması veya web sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz steam cüzdan kodu satın alarak aktif hale getirebilirsiniz.

Steam Üzerinden Para Ekleme

steam uzerinden para ekleme
Steam Üzerinden Para Ekleme
 • Steam hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Ardından sağ üst tarafta yer alan profil adınızın üstüne gelin veya seçin. Hesap detayları diyerek bir sonraki adıma ilerleyin.
 • Karşınıza gelecek Steam Cüzdanına Para Ekle seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak yüklemek istediğiniz miktarı seçin veya değeri elinizle girin. Ardından ödemesini yapmak için bilgileri doldurabilirsiniz.

Steam Cüzdan Kodu ile Para Ekleme

steam cuzdan kodu ile para ekleme
Steam Cüzdan Kodu ile Para Ekleme

Steam cüzdan kodu satın almak için birçok alternatif seçeneğiniz bulunmaktadır. Fiziksel veya web sitesi üzerinden satın alacağınız kodlar ile cüzdanınızda ki bakiyeyi yükseltebilirsiniz. Steam cüzdan kodu etkinleştirme süreci ise şöyle işleyecektir.

 • Öncelikle Steam cüzdan adresine gitmelisiniz. Hesabınız yoksa öncelikle üyelik oluşturmanız gerekecektir.
 • Ardından Steam Cüzdan Kodu sayfasına gidin.
 • Gelen sayfada kodu belirlenen alana yazacak veya yapıştıracaksınız. Şayet ilk defa kod bozdurma işlemi yapıyorsanız doğru para birimini öğrenmek açısından adres girmeniz gerekebilir.
 • Son olarak girdiğiniz kodun doğrulanması sağlanır ve bakiye cüzdanınıza eklenir.

Steam Cüzdanında Para Birimi Nasıl Oluyor?

steam cuzdaninda para birimi nasil oluyor
Steam Cüzdanında Para Birimi Nasıl Oluyor?

Hesabınızda ülkenize göre para birimi seçimi yapmanız gerekecektir. İstemcinin sağ üst kısmında hangi para birimini kullandığınızı öğrenebilirsiniz. Şayet para birimi seçeneği doğru değil ise güncellemeniz mümkündür. Bakiye yükleme veya cüzdan kodu işlemlerinden önce kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Steam Cüzdan Kodunda Ülke Sınırlaması Oluyor Mu?

steam cuzdan kodunda ulke sinirlamasi oluyor mu
Steam Cüzdan Kodunda Ülke Sınırlaması Oluyor Mu?

Ülke sınırlaması doğru işlem gerçekleştirilmesi adına bulunmaktadır. Her ülkenin kendine özgü para birimi olmasından ötürü seçim yapılması gerekmektedir. Örneğin cüzdan kodunuz Euro para cinsi ise bunu güncel TL kuruna göre almazsınız. Bundan ötürü ülke doğrulaması gerekmektedir.

Steam Cüzdan Kodu Hasarlı veya Okunmaz Haldeyse Ne Yapılır?

steam cuzdan kodu hasarli veya okunmaz haldeyse ne yapilir
Steam Cüzdan Kodu Hasarlı veya Okunmaz Haldeyse Ne Yapılır?

Fiziksel veya e-ticaret siteleri üzerinden aldığınız Steam cüzdan kodu hatalı olabiliyor. Kodların kısmen silik gözükmesi, harf/rakam karıştırma veya çeşitli sorunların gözükmesi mümkündür. Bu süreçte kanıtlayıcı görsel eklenecek şekilde Steam Destek ekibine gönderilmelidir.

Steam Cüzdan Kodu Geçersiz Hatası ve Çözümü

Cüzdan kodu alan birçok kullanıcı aynı şekilde hata alma durumlarıyla da karşılaşmaktadır. Bu süreçte genel olarak hatalı kod olmasından ötürü alınan tarafla iletişime geçilir. Ancak öncesinde dikkat etmeniz ve denemeniz gereken bir yöntem vardır.

Örneğin 0 rakamını Q, D veya O harfi olarak deneyebilirsiniz. 1 Rakamını I harfi olarak değiştirebilirsiniz. O harfini Q ya da D harfi olarak deneyebilirsiniz. Baskı hatası veya yanlış eklenme durumları gerçekleşebiliyor. Denemelerinizin başarısız olması durumunda aldığını taraf veya destek ekibiyle iletişime geçmelisiniz.

Steam Satıştan Ne Kadar Kesiyor? Steam Yüzde Kaç Komisyon Alıyor 2021

steam satistan ne kadar kesiyor steam yuzde kac komisyon aliyor 2021
Steam Satıştan Ne Kadar Kesiyor? Steam Yüzde Kaç Komisyon Alıyor 2021

Steam topluluk pazarı ve oyun alım işlemlerinde belirli komisyon uygulamaktadır. Komisyonun uygulanma sürecinde ücret % olarak baz alınır ve işleme girer. Toplamda her satışta %15 değerinde komisyon ücreti alıcı tarafından ödenmektedir. Satıcı kesintiden mahrum edilmez ve ondan alınmaz.

Steam her işlemde %5 kesinti yapıyor. Oyunun geliştiricileri ise her işlemde %10 komisyon bedeli almaktadır. Topluluk pazarı üzerinde yaptığınız her işlemde toplamda %15 değerinde kesinti yapılmaktadır. Satışını yapacağınız eşya için biçtiğiniz fiyatın üstüne otomatik %15 ekleme yapılır. Burada komisyonu alıcı ödemektedir. Size belirttiğiniz tutar satış işleminin ardından gelecektir.

Steam Pazar Vergisi

Steam topluluk pazarı üzerinde satış yapan ve aylık yüksek gelirler elde eden kullanıcıların haliyle aklına vergi sorunları gelmektedir. Kazancı olan işlerde vergi kesilmesi ülkemizde gerçekleştirilir. Tabi burada yapacağınız kazanç size nakit olarak dönüş sağlamayacağından ötürü herhangi bir vergi ödeme gereksiniminiz bulunmamaktadır. Kazandığınız ücret Steam cüzdanınıza eklenir.

Steam Pazar Bekletmesi Nedir?

steam pazar bekletmesi nedir
Steam Pazar Bekletmesi Nedir?

Pazar bekletmesi olarak gördüğümüz ve satıştan önce alabileceğimiz genel uyarı süreci aslında korkutucu sonuçlardan oluşmamaktadır. Steam tarafından satışı gerçekleştirenin doğruluğunu ve olası hırsızlıklara karşı koruma amacıyla geliştirdiği tekniktir.

Bekletme, pazar satışlarınız için ekleyeceğiniz envanter eşyalarınızın işlem görebilmesi açısından Steam taraflı işlemden geçirilen süreçtir. Böylece envanterinize bağlı öğelerin ve hesap güvenliğinizin oluştuğunu görebiliriz.

Steam Pazar Bekletmesi Neden Yapılıyor?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bekletme süreçleri tamamen kullanıcının güvenini sağlamak ve hırsızlıklara karşı olası durumların önüne geçmek içindir. Aksi halde hesabınızda bulunan bütün envanter eşyalarınız zararlı şekilde satışa çıkartılabilir ve üçüncü taraflardan gelecek zararlar önlemsiz kalır.

Steam Pazar Bekletmesi Kaldırma

Pazar bekletmesi süreci 7 ila 15 gün arasında sürmektedir. Ancak bu süreyi beklemek istemeyeceğinizi biliyor ve pazar bekletmesi kaldırma yönteminden bahsediyoruz. Öncelikle güvenliğinizi oluşturmak ve doğrulamak açısından iki adımlık süreçten geçeceksiniz.

İlk mail adresinize gelen Steam Guard mesajla doğrulama yapmalısınız. İkinci olarak mobil kimlik doğrulayıcı üzerinden size ait olduğunu belirtmelisiniz. Mobil cihazınıza indireceğiniz Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı edinmelisiniz.

App Store ve Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Doğrulamanızın ardından bekletme sürecinden sıyrılabilir ve satışa başlayabilirsiniz. Tabi burada iki adımın doğru şekilde tamamlandığından emin olmalısınız. Sonrasında karşınıza çıkan 7 ila 15 günlük bekletme hatasından kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Steam Pazar Banı Kaldırma 2021

steam pazar bani kaldirma 2021
Steam Pazar Banı Kaldırma 2021

Steam pazar banı beş farklı sebepten ötürü oluşabilir ve aynı şekilde beş maddenin tamamlanmasıyla kaldırılabilir. Pazar banı yemenizin sebebi olduğu gibi bunu bilmemeniz oldukça normaldir. Bilmeden alınan cezalardan ötürü genellikle bu sorunla karşılaşılmaktadır.

 • 7 gün ila bir yıl kadar eski Steam hesabınızın olması gerekir. Ayrıca ibraz almamalı ve ödeme sorunu yaşamamış olması gerekiyor.
 • Steam Guard doğrulanması yapılmamış veya 7 gündür Guard tarafından korunmamış cihazdan giriş yapmamalısınız.
 • Hesabınızın çeşitli nedenler veya sorunlardan ötürü kısıtlanmaması gerekir.
 • Yakın tarihte Steam Guard sıfırlanmamış veya etkinleştirmemiş olmalısınız. Bu süreç en az 7 günden başlamaktadır.
 • Hesabınızın en az 15 gündür Steam Guard tarafından koruma altında olduğundan emin olmalısınız.

Steam Pazar TL Yapma ve Nakit Olarak Elde Etme

Steam topluluk pazarı üzerinde yaptığınız satış işlemlerinde ücretler sadece cüzdanınıza eklenmektedir. Steam tarafından banka hesabınıza veya çeşitli platformlara aktarılması mümkün değildir. Ancak takas yönteminin mümkün olması nakit olarak parayı alma şansını ortaya çıkartıyor.

Steam tarafından onaylanmamış ve güvenliğinizi tehlikeye atmadığınıza dair açıklama yapılmamıştır. Ancak topluluk pazarında satacağınız eşyaları üçüncü parti web siteleri üzerinde satabilirsiniz. Site aracılığıyla ücreti alabilir ve eşyayı takas yöntemi ile teslim edersiniz. Tabi bu durum güvenilir değil ve Steam tarafından onaylanmamaktadır.

Steam Market

Steam market mantığı o kadar kolay ve içeriği hemen alışılabilir olmasını gözle görebiliriz. Dijital pazarlama sürecini üstlenerek birçok oyunun satışını ve dağıtımını gerçekleştiren platformda, market üzerinde oyuncularda kendi çapında satış gerçekleştirebilir.

Bu satış genel itibariyle oyun içi elde edilen eşya ve çeşitli nesnelerden oluşsa da oyuncular için yeterli olmayabiliyor. Bu süreçte pazar payının değeri ve gidişatı en büyük öncülüğünü sağlayacaktır. Steam market üzerinde sizde satış yaparak ekstra gelirler elde edebilirsiniz.

Steam Para Nasıl Kazanılır?

steam para nasil kazanilir
Steam Para Nasıl Kazanılır?

Steam para nasıl kazanılır veya ne tür adımlar izlenir gibi sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu konuya açıklık getirecek bazı fikir ve düşüncelerimizi paylaşacağız. Tabi bu bilgiler doğrulanmış ve günümüzde işlevselliğini koruyan önerilerden oluşacaktır.

Steam para kazanma sürecinde birkaç adımı izlemeniz ve doğru zamanda satış hamlesinde bulunmanız yeterli olacaktır. Tabi bu süreçte en büyük destekçiniz biraz yatırım yapmanız olacaktır. Ufak maddi yatırım ve şansınız ile sürdürebileceğiniz kazanç yolu oluşabilir.

Steam Topluluk Pazarında Para Kasma 2021

Steam para kasma sürecinizin en büyük kısmını doğru stratejileriniz belirleyecektir. Örneğin birçok kullanıcı elde ettiği oyun içi öğeleri veya çeşitli eşyaları direkt satmak ister. Pazar payı yüksek eşyaları takip ederek ilerleyen süreçlerde daha iyi fiyatlara satabilirsiniz.

Böylece para kasma süreciniz hızla ilerleyeceği gibi oldukça kazançlı serüvenden geçirecektir. Tabi burada daha düşük fiyatlara gelme riski bulunmaktadır. Planlamanızı bu riskler üzerine uygulamaya geçirmeli ve süreci yönetmelisiniz.

Steam’de Para Kazanma Adımları

Adımları izleyerek para kazanma sürecinde nasıl ilerleyeceğinize dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Adım 1: Oyun içerisinde elde edebileceğiniz öğeleri toplamaya başlayın.
 • Adım 2: Oyunda elde ettiğiniz öğeleri satmak için doğru zamanı kollayın.
 • Adım 3: Ticaret (Trading) kartları muhafaza edin ve ihtiyaç halinde çıkartın.
 • Adım 4: Steam üzerinde yapılan ön sipariş takibini aksatmayın.
 • Adım 5: Oyun içi eşya düşme oranı en yüksek tercihleri göz önünde bulundurun.
 • Adım 6: Bir oyun geliştirerek Steam üzerinde pazarlayabilirsiniz.