Kayıt Ol

Oyun Bilgisayarı - 05/04/2021

APU Sistemlerde En Çok Sevilen Ryzen 5 2400G İşlemci ve Oynayabileceğiniz Çeşitli Oyunlar

APU sistemlerde CPU ve GPU birleşimi olarak adlandırılmaktadır. Ekran kartı kullanılmayan veya bütçe sorunlarından ötürü alınamayan süreçlerde tercih edilmektedir. İşlemci içerisinde ekran kartı görevini üstlenen ve VEGA ekran kartı olarak adlandırılan yapıdır. Oyunlarda işlemciye binen yük ise bu süreçte daha çok olmaktadır.

Piyasa şartlarından ötürü ekran kartı bulunamıyor veya bulunsa dahil alacak bütçe olmuyor. Pahalı olmasından ötürü birçok bilgisayar almak isteyen oyun severlerin ise ihtiyacını APU sistemler görmektedir. Böylece ekran kartı için ekstra bütçe ayırmadan işlemci alabilir ve çok fazla performans kaybı yaşamadan dilediğiniz oyunu oynayabilirsiniz.

Tabi APU sistemi için işlemci seçimi ise 2 katı yük bineceğinden ötürü çok önemlidir. Ryzen 5 2400G işlemci modeli ise popülerliğini biraz yitirmesine rağmen hala piyasada bulunan en iyi APU işlemcidir. Biraz özelliklerine ve oyunlarda sunduğu performansa bakmaya geçelim. Ryzen 5 2400G ile oynanabilecek oyunlar ve performansı nasıldır?

AMD Ryzen 5 2400G Özellikleri

AMD Ryzen 5 2400G işlemci modeli 2018 yılında Vega 11 dahili grafik işlemcisi ile beraber piyasaya sürülmüştür. Piyasaya getirilmesi ile beraber APU sistemlerinin göz bebeği haline gelen ve ileriye dönük bilgisayar tercihlerinde kullanılmaya başlanan model olmuştur.

Günümüz şartlarına istinaden hala piyasada tutunmaya çalışan işlemci modeli, düşük bütçeli oyuncuların ise vazgeçilmez tercihleri arasında yer almaya devam ediyor. Temel olarak özellikleri diğer CPU modellerine yakın ve ekstraları dahi bulunmaktadır.

ryzen-5-2400g-ozellikleri

Ryzen 5 2400G işlemci, 3,6 GHz dahili ve 3,9 GHz turbo boost hızlarına sahiptir. 4 Çekirdek 8 iş parçacıklı işlemci aynı zamanda çift kanal (dual channel) ram desteğine sahiptir. “Çift kanal ram oyun içerisinde performansınızı daha yüksek değerlere çıkartmaktadır”. 3000 MHz değerlerinde stabil çalışma gösteren işlemci, overclock yapılması dahilinde 3200 MHz değerlerine ulaşabilir.

Dahili ekran kartı Radeon VEGA 11 desteği ise 1250 MHz frekans değerlerinde gözükmektedir. Fakat burada bir üzücü konulardan birisi ise VEGA 11 desteğinden ötürü kendine ait video RAM değerlerine sahip değildir. Ancak bu süreçte sisteminizde bulunan RAM kapasitenizden kullanmaktadır.

Böylece APU sistem toplamaya karar vermeniz durumunda kesinlikle RAM tarafına özen göstermeniz gerekmektedir. Ekran kartı tarafından yaptığınız tasarruftan biraz ödün vererek 8 GB tek kalan ram kullanmak yerine, çift kanal en az 16 GB ram kullanmanız tavsiye edilmektedir. Böylece tek kanal 8 GB ile oyun içerisinde yaşayacağınız droplar, FPS kaybı, performans düşmesi ve darboğaz sorunları ile karşılaşmamak için 16 GB çift kanal ram kullanmanız daha iyi olacaktır.

Ryzen 5 2400G İşlemci ile Oynayabileceğiniz Çeşitli Oyunlar

APU işlemci modeli olan ve birçok FPS odaklı oyunu performanslı şekilde oynatması mümkündür. Bu işlemci ile oynayabileceğiniz oyunlar ve alacağınız performans değerlerine hep beraber göz atalım. İşte Ryzen 5 2400G ile oynayabileceğiniz oyunlar.

  • The Witcher 3: Wild Hunt
  • Horizon Zero Dawn
  • Grand Theft Auto V (GTA 5)
  • Assassin’s Creed Origins/Odyssey
  • Forza Horizon 4
  • Metro 2033
  • Hitman 1 ve 2
  • Battlefield 1

The Witcher 3: Wild Hunt

Görüntü kalitesi bakımından sistemi oldukça yoracak ve ağır yüklere bindirecek oyunlardan birisidir. 1080p kalitede oynamak isteyenler için maalesef kötü haberi vereceğiz. Ancak 720p ve 900p çözünürlüklerinde oldukça rahat şekilde oynamanız mümkündür.

Ek olarak belirtmek gerekirse bu çözünürlüklerde oyun gayet akıcı ve oyun keyfinizi bozmayacak şekilde performans verecektir. Ortalama olarak 40 ila 50 FPS aralığında değişkenlik göreceksinizdir. Bu değerler APU sistemler için ideal ve oyun akışını bozmayacak şekildedir.

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn, oyun için optimizasyonları iyi denemez ve sistemi oldukça yoran yapıya sahip olduğu gözle görülmektedir. Orijinalinde PS4 temelli oyun olması bunca yükü ve optimizasyonu yapılmayan PC uyarlaması gözükmektedir. Fakat Ryzen 5 2400G işlemcisi ile akıcı şekilde oynamak mümkündür.

720p ve 900p çözünürlüklerinde gayet rahat oynatmaktadır. Ayrıca oyun içi düşük ayarları kullanmanızda fayda vardır. Şayet düşük ayarlarda dahil 30-40 FPS arası gözükmektedir.

Grand Theft Auto V (GTA 5)

Oyuncuların vazgeçilmezi ve yıllardır popülerliğini her yeniliğinde devam ettiren oyun GTA 5, APU sisteminizde rahatça oynamanız için bu işlemci paha biçilemez değere sahiptir. GTA V oyununda drop ve darboğaz gibi sorunlar ile karşılaşmadan rahatlıkla oyunun tadını çıkarabilirsiniz.

APU sistemlerde genel olarak 720p ve 900p çözünürlüklerinde oyun oynamanız daha rahat veya tavsiye edilir olsa da 1080p çözünürlükte oynamakta mümkündür. 1080p normal ve düşük ayarlarda oyunun akıcılığını bozmadan 40 ila 50 FPS değerlerine ulaşabilirsiniz. Böylesine FPS değerleri ise oyunu rahatlıkla oynatmaktadır.

Assassin’s Creed Origins – Odyssey

1080p çözünürlükte gözü olmayan ve 900p bana yeter diyen oyuncular için en ideal işlemci modeli AMD Ryzen 5 2400G olacaktır. Assassin’s Creed serisinin en çok beğeni gören oyunu Odyssey 900p çözünürlükte muhteşem performans sergilemektedir. Antik Mısır versiyonu olan Assassin’s Creed Origins baz alındığında işler biraz daha karmaşık, biraz daha sade gözükmektedir.

1080p çözünürlük ve orta ayarlarda ortalama 40 ila 50 FPS arasında değerler gözükmektedir. Ancak Odyssey tarafında bu durum tam tersine dönmektedir. 1080p düşük ayarlarda dahil 30 FPS civarlarında değer alacaksınızdır. Bundan ötürü 900p çözünürlük ve orta ayarlarda kullanmak oyunun akıcılığını bozmayacaktır.

Forza Horizon 4

Araba yarışı denince akla gelen ilk oyunlardan birisi ise Forza Horizon 4 olmalıdır. Tabi bunun yanında oyuncular için popülerliğini koruyan ve uzun süre boyunca kaybetmeyeceğini bilmekte ekstra mutlu etmektedir. Bu oyunuda APU sistemli bilgisayarınız rahatlıkla destekleyecektir.

1080p çözünürlük ve orta-düşük ayarlarda 30 ila 40 FPS arasında değerleri elde edebilirsiniz. Forza Horizon 4 oldukça tempolu ve refleks gereksinimi oluşturan araba yarışı olduğundan ötürü akıcılık her daim önemli olacaktır. Bu süreçte 900p veya 720p çözünürlükleri seçerek oyun ayarlarınızı da orta düzeyde hazırladığınızda yeteri performansı alabilirsiniz. Böylece FPS değerlerinizde 45 ila 55 arasında olacaktır.

Metro 2033

Metro 2033 gibi sevilen ve oldukça geniş oyuncu yelpazesine sahip olan oyun olması bilgisayarınızda yer edineceği anlamına gelmektedir. 1080p, 900p ve 720p çözünürlüklerinde gayet akıcı şekilde oynamanızı sağlayacak sistem parçalarından birisi ise AMD Ryzen 5 2400G modelidir.

900p/1080p çözünürlükte düşük veya orta ayarlarda yaklaşık 25 ila 30 FPS arası değerler gözükmektedir. Ancak oyunu daha akıcı oynamak için 1080p çözünürlükten ziyade, 720p/900p çözünürlükleri tavsiye edilmektedir. Böylece düşük ve orta ayarlarda 35 ila 45 arası FPS değerlerine geçmiş olursunuz. Tabi burada en önemli etken ise kullandığınız RAM boyutu ve frekans değerleridir.

Hitman 1 ve 2

Ryzen 5 2400G işlemci modeli ile en iyi anlaşan diğer modern oyunlardan birisi ise Hitman serisidir. Serinin 1. ve 2. oyunu 900p çözünürlükte muhteşem değerleri karşımıza çıkartıyor. Bu çözünürlük ve orta ayarlarda 40 ila 50 FPS arası değerleri alırken, oyun akışını bozacak durumların ise geride kaldığını görebilirsiniz.

Serinin diğer oyunu Hitman 2 tarafında ise sonuçlar ortalama olarak aynı gözükmektedir. 900p çözünürlük ve orta ayarlarda ilk seride alınan FPS değerlerini elde etmek mümkündür.

Battlefield 1

Battlefield 1, oyun geçmişi olan hemen hemen herkesin hayatında farklı versiyonları olsa dahi yer almış oyunlardan birisidir. APU sisteme sahip olmak isteyenlerin ise bu işlemci ile rahatlıkla 1080p çözünürlükte oynayacağı oyunlardan birisidir.

Tank görevinde dahi FPS değerleriniz 30 altına düşmezken bunu 1080p çözünürlükte yaptığınızı düşünün. Gayet muazzam ve işimizi görecek değerler olduğu ortadadır. Battlefield 1 dünya üzerinde en çok oynana çoklu oyunculu modunda dahil 1080p çözünürlük ve düşük/orta ayarlarda 70 ila 80 FPS değerlerini göz önüne sermektedir.