Kayıt Ol

Oyun Rehberi - 09/05/2021

Resident Evil Village Detaylı İnceleme 2021

Resident Evil Village, Capcom tarafından geliştirilmiş ve serinin sekizinci oyunu olarak karşımıza çıkmıştır. Dünya genelinde 107 milyonu aşkın oyuncuya sahip ve aksiyon dolu anların öncüsü oyundur.

Resident Evil Village

25 Yıllık geçmişin ardından yenilenen serileriyle oyuncu kitlesini ağırlamayı başaran Capcom, serisinin devamını getiren oyunu yayınladı. 7 Mart 2021 tarihinde yayın hayatına başlayan Village, Steam üzerinde rekor kırmayı başardı. Anlık oyuncu sayısı ile en çok satılanlar arasına girmesi ise bu zamana kadar oyunun aldığı ödüllerin hakkını verdiğini göstermektedir.

Aksiyon ve korku dolu dakikaların yer alacağı süreçte karşınıza baş etmesi zor birçok yaratık çıkacaktır. Karla kaplı köyün, merkezden ayrı ücra bölgede olması ise dehşetin habercisi olacaktır. Bulunduğunuz köyü bu vahşetten kurtarmak için harekete geçmeli ve savaşın galibi olmalısınız.

Resident Evil Village Hikayesi

Resident Evil Village hikayesi, Ethan ve Mia Winters karakterleri ile devam etmektedir. Serinin sekizinci oyunu olmasıyla, Resident Evil 7 içeriğinde gerçekleşen kurguları sürdürecektir. Village hikayesinde olay biraz daha karmaşık hale gelecek ve Ethan kaybolan kızını ararken zorlu süreçlere girecektir.

Korkunç ve bir o kadar aksiyonlu yolculuğuna koyulan Ethan, bir süre önce kaybolan kızını bulmak için engellerle karşılaşacaktır. Dimitrescu Kalesi ve civarında araştırmalara başlayacaktır. Ancak bilmediği bir gerçek var ki bu kale ve çevresi oldukça tehlikelidir.

Ethan, bir süre boyunca araştırmalar yapmaya başlayacaktır. Kaleyi ve bulunduğu köyü keşfetme sürecinde peşine bazı tehlikeli insanlar takılacaktır. Bunlar kalenin içerisinde bulunan aile olacaktır. Leydi Dimitrescu, erkek kardeşi ve Dimitrescu astları adamın peşine takılacaktır.

Kızını bulmak için amansız mücadeleye giren bir baba ve bu süreçte başına kötü durumların geleceğinden habersiz Mia dehşet dolu anlar yaşayacaktır. Köyden ve Dimitrescu kalesinden kurtulmak için ufak çaplı savaş açmaları gerekecektir. Sizce bu hikayenin kazananı tehlikeli Dimitrescu ailesi mi olacak, yoksa Ethan ve Mia mı?

Resident Evil Village İnceleme

Resident Evil Village inceleme puanları arasında oldukça üstünlük gösteren ve birçok kullanıcının dikkatle takip ettiği süreçlerden geçmiştir. Bu süreci başarılı şekilde atlatmayı başarmış ve 7 Mart tarihinde yayın hayatına başlamasıyla rekorları kırmıştır.

Steam üzerinde en çok satılanlar listesine girmeyi genellikle her serisinde başaran oyun, inceleme puanlarının ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. İçeriği, geliştirilme süreci ve senaryosu ile büyüleyici atmosfer oluşturmaktadır. İnceleme puanlarının sonuçlarını aşağıda paylaştığımız listeden görebilirsiniz.

 • Metascore 85
 • Vgames 95
 • Wccftech 90
 • IGN Portugal 90
 • Easy Allies 90
 • PSX-Sense 90
 • GRY Online 90
 • Hobby Consolas 95
 • Atomix 92
 • Game Spot 90
 • PlayStation Universe 93
 • MGG Spain 90
 • TheSixthAxis 92
 • GameMAG 90
 • Gfinity 90
 • TierraGamer 87
 • Gamer 85
 • XGN 85
 • IGN 80
 • Gameblog 85
 • VG247 80
 • Hardcore Gamer 90
 • Gfinity 92
 • GAMES 90
 • PlayStation LifeStyle 80
 • Game Revolution 82
 • Vandal 82
 • God is a Geek 90
 • GamesBeat 90
 • Hobby Consolas 93

Resident Evil Village Hangi Platformlarda Oynanabilir?

resident evil village hangi platformlarda oynanabilir
Resident Evil Village Hangi Platformlarda Oynanabilir?

Oyun tanıtımı yapıldığında hangi platformlara destek sağlayacağı ile ilgili kısa bir açıklama yapmıştı. Tabi yayın hayatına başlamasıyla beraber belirtilen bütün platformlarda yerini almıştır. Ancak bazı kullanıcıların hala bu durumla ilgili net bilgisinin olmadığı görülmektedir.

Village serisi PC, PS4, PS5 ve Xbox platformlarında oynanmaya başlandı. Ancak macOS kullanıcılarının genel olarak sorguladığı ve bu süreçte oyundan faydalanabileceği soruları hala açıklanmadı. Ayrıca oyunu Google Stadia bulut sunucu hizmetinde de oynayabileceksiniz.

Bilgisayar Üzerinde Oynanabilecek Mi?

Resident Evil serisinde bulunan bütün oyunlarında bilgisayar desteği ile başlangıç yapmıştı. Village serisinde de aynı şekilde başlangıç göstermiş ve Windows işletim sistemlerinde rahatlıkla oynamaya imkan sunuyor. Fakat bu süreçte sistem gereksinimleriniz büyük rol oynayacaktır.

Belirtmemiz gerekir ki oyun içerisinde bulundurduğu grafik kalitesinden ötürü sistem yoran süreçleri getirmektedir. Bu durumda oyun akışını sürdürecek PC yeterliliği sağlanmalıdır. Aksi halde oyun deneyiminizi etkileyecek durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Microsoft Windows İşletim Sisteminde Oynanabilecek Mi?

Oyun deneme sürecinde ve yayın hayatında PC desteğiyle beraber geliştirildiğini göstermişti. Tabi bu süreçte kullandığınız bilgisayarın işletim sistemi etkin rol oynamaktadır. Birçok PC kullanıcısının aklına gelen ilk soru ise işletim sistemlerinin uyumluluk göstermesidir.

Oyunu Microsoft Windows İşletim Sistemi tabanlı bütün bilgisayarlarda oynama fırsatı olacaktır. Ayrıca çeşitli optimizasyon ayarları ise ilerleyen süreçlerde Windows işletim sisteminize geleceği duyurulmuştur. Böylece oyunu daha performanslı şekilde oynamak mümkün hale gelecektir.

resident evil village
Resident Evil Village

Apple macOS İşletim Sistemi Desteği Olacak Mı?

Apple cihazlarında oyunu oynamak isteyen birçok tüketici gözlemlenmektedir. Ancak maalesef macOS işletim sistemi sürümlerine nazaran açıklama yapılmamıştır. Bundan ötürü oyun şimdilik PC platformlarında Windows işletim sistemini desteklemektedir.

İlerleyen süreçlerde macOS sürümüne uyumluluk çalışmalarının yapılacağı düşünülmektedir. Fakat bu durum ile alakalı Capcom ve geliştiricileri açıklama yapmamıştır. Ancak tüketicilerin ilerleyen süreçlerde gelmesini beklemesini tavsiye ederiz.

PlayStation 4 ile Uyumlu Mu?

Oyun PlayStation 4 kullanıcılarının özellikle beklentisini karşılamayı hedeflemiş ve bu süreçte özen göstermiş gibi duruyor. Birçok kullanıcı için sevindirici haber ise tanıtımında gerçekleştirilmişti. Ancak net şekilde ekleneceği belirtilmemişti. Tabi bu durum yayın hayatına girmesiyle değişmiş ve diğer oyun konsolları ile aynı şekilde yayına başlamıştır.

PlayStation 4 platformu için tam sürümünden faydalanması mümkündür. PlayStation Store üzerinden rahatlıkla oyunu satın alabilir ve eşsiz serinin tadını çıkarabilirsiniz. Belirtmemiz gerekir ki gamepad ile deneyiminizi arttırmak için oyun içi ayarları tamamlamalısınız.

PlayStation 5 ile Uyumlu Mu?

PlayStation 5 hayatımıza yeni girmesiyle beraber birçok oyuna ev sahipliği yapmaktadır. Ancak burada asıl soru Resident Evil oyununun Village serisinin uyumluluk göstermesidir. Bu süreçte dijital sürümden faydalanabilir ve oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Ayrıca PlayStation 4 için satın aldıysanız ve oyunu PlayStation 5 cihazınıza geçirmek istiyorsanız. Bu durumu gerçekleştirmeniz elverişlidir. Platform oyun aktarmanıza izin verecektir. Ancak oyunun yedekleri ile beraber aktarılacağı yönünde açıklama yapılmamıştır.

Xbox ve Serisinde Bulunan Cihazlarla Uyumlu Mu?

Xbox, Xbox X ve Xbox S serisi oyun konsollarında uyumluluk mümkündür. Tabi burada en çok sorulan sorulardan birisi her cihaz serisi için ücret farklılaşacak mı? Burada net şekilde belirteceğimiz olay şöyle ki ücretlendirme tek seferlik ve standart şekildedir.

Xbox modeli arasında belirtilen tüm serilerde ücretlendirme belirli şekildedir. Hepsinde aynı ücreti ödeyeceksinizdir. Oyun korku ve aksiyon dolu olması ise Xbox gamepad ayarlarınızla daha eşsiz hale gelecektir. Oyun içi ayarlarınızı tamamlamayı unutmayınız.

Google Stadia Üyeleri Resident Evil Village ile Tanışıyor

Google Stadia, yeni çıkan ve birçok platformda adını duyuran oyun Residen Evil Village serisini kütüphanesine eklemeye karar verdi. Oyunun çıkış tarihi ile beraber Stadia kullanıcıları artık platformları üzerinden tam erişim hakkına sahip olacaklardır.

Bu süreçte oyunu Stadia kurallarına istinaden satın almanız gerekebilir veya direkt cihazınızda hazır şekilde bulabilirsiniz. Bu sürecin nasıl işleyeceğine dair Stadia taraflı açıklama yapılmamıştır. Ancak tahminimizce oyunu satın almanız gerekecektir.

Resident Evil Village Fiyat

resident evil village fiyat
Resident Evil Village Fiyat

Korku dolu anlar yaşayacağınız muhteşem yapı ve her platform için geliştirilmiş oyunun farklı ücretlendirmeleri mevcuttur. PC, PS4 & PS5, Xbox ve Stadia platformlarında her birinde fiyatlandırma farklı şekilde olacaktır.

 • R. Evil Village Steam Fiyatı: Oyun çıkış tarihiyle beraber Steam üzerinden satın alınabilir hale gelmiştir. PC platformu için satın almanız mümkün ve oyunun farklı sürümlerini tercih etme şansınız bulunmaktadır. Ancak standart olarak oyunun tüm içeriğine sahip olmak için ücretlendirme aynıdır. Belirtilen diğer tutarlar oyunun farklı şekilde paketler haline getirilmiş düzenidir.
 1. R. Evil Village Steam fiyatı 279,00 TL’dir. Paket içeriğinde R.Evil Village ve Resident Evil Re:Verse bulunmaktadır.
 2. Resident Evil 7, Season Pass, Resident Evil 7 Biohazard, Resident Evil Re:Verse, R. Evil Village – Trauma Pack diğer paket şeklindedir. Fiyatı 359,00 TL’dir.
 3. R. Evil Village, Resident Evil Re:Verse, R. Evil Village – Trauma Pack paketi ise 332,00 TL’dir.
 • R. Evil Village PS4 & PS5 Fiyatı: PlayStation Store üzerinden oyunu almak mümkündür. Standart paket halinde satıştadır. Bundan ötürü Steam gibi ekstra paket seçenekleri bulunmamakta ve ilerleyen süreçlerde gelme durumu gözükmemektedir. Village PS4 ve PS5 satın alma fiyatı 499,00 TL’dir. Dilerseniz demo sürümünü ücretsiz şekilde kullanabilir ve oyunu test edebilirsiniz. Ancak birçok özellik aktif olmayacaktır.
 1. R. Evil Village Xbox Fiyatı: Xbox platformu üzerinde oyuna sahip olmak isteyenler için totalde üç farklı paket seçeneği ve demo sürümü bulunmaktadır. Her paketin kendine göre içeriği bulunmakta ve demo sürümünde birçok özelliği pasif durumda gelmektedir.
 2. R. Evil Village ve Resident Evil Re:Verse içeriği bulunan paketin Xbox satın alma fiyatı 485,00 TL’dir.
 3. R. Evil Village, Residen Evil Re:Verse, R. Evil Village – Trauma içeriği bulunan paketin Xbox fiyatı 554,00 TL’dir.
 4. Resident Evil 7 Biohazard Gold Edition, R. Evil Village, Resident Evil Re:Verse ve R. Evil Village – Trauma içeriğinin bulunduğu paketin Xbox fiyatı 662,00 TL’dir.
 5. R. Evil Village Gameplay Demo sürümünden ücretsiz şekilde faydalanabilirsiniz.

Resident Evil Village Sistem Gereksinimleri

resident evil village sistem gereksinimleri
Resident Evil Village Sistem Gereksinimleri

Sistem gereksinimlerinin önemi birçok oyunda kendini belli etmesine nazaran günümüzde de oldukça ihtiyaç duyulan gerekçelerden birisidir. Oyunun içerisinde bulunan grafik kalitesi, yapılar, karakterler ve objelerin sistemi ne kadar yorduğuna dair açıklama yapmamıza pek gerek yoktur.

Oyun için minimum ve önerilen Resident Evil Village sistem gereksinimlerini sizler için derledik. Aşağıda bulunan sistem önerilerine uyulması halinde oyun içerisinde oluşacak sorunların önüne geçmeniz mümkündür. Tabi bu duruma ek oyun içi ayarlarınızı stabil şekilde düzenlemeniz performansınızı etkileyecektir.

Minimum Sistem Gereksinimi

İşletim Sistemi: Microsoft Windows 10 ’64 Bit’

İşlemci: Intel Core i5-7500 / Intel Core i5-9400f / AMD Ryzen 3 1200 / AMD Ryzen 3 3100

Bellek (RAM): 8 GB DDR4 ‘Çift kanal 2×4 takılması veya yükseltme ihtimali varsa 2×8 takılması performansı arttıracaktır.’

Ekran Kartı: AMD Radeon RX 560-570-580-590 / AMD Radeon RX 5500 XT / NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti / NVIDIA GeForce GTX 1650 Super ‘4 GB VRAM destekli olan diğer ekran kartları’

DirectX: DirectX 12 sürümü

Editör Notu: Bu sistem ile alacağınız tahmini performans ve görüntü kalitesi 1080p 60fps değerlerinde olacaktır. Oyun içerisinde performansınızı çok fazla etkilemeyecek kare hızı, yoğun grafik ve işlem gerektiren sahneler gelmediği sürece rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Önerilen Sistem Gereksinimi

İşletim Sistemi: Microsoft Windows 10 ’64 Bit’

İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X / AMD Ryzen 7 2700X / Intel i7 8700 / Intel i9 9900k

Bellek (RAM): 16 GB DDR4 ‘Çift kanal 2×8 şeklinde takılması durumunda daha performanslı olacaktır.’

Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5700 / AMD Radeon RX 6700 XT / NVIDIA GeForce GTX 1070-1080 Ti / NVIDIA GeForce RTX 2060/2070/2080 – Super/Ti

DirectX: DirectX 12 sürümü

Editör Notu: Önerilen sistem gereksinimlerine sahip bilgisayara sahipseniz 1080p 60fps kalitesinde rahatlıkla oynayabilirsiniz. RTX ve DLSS desteğinden faydalanarak performanslı şekilde oynamanız mümkündür. 1440p (2K) görüntü kalitesinde oynamaya elverişlidir. Ancak oyun içerisinde bazı grafik ayarlarında kısma yapmanız gerekebilir.

Resident Evil 8: Village Türkçe Yama

resident evil 8 village turkce yama
Resident Evil 8: Village Türkçe Yama

Resident Evil 8: Village Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Bundan ötürü dil desteği gelene kadar yama şeklinde kullanımı mümkün olacaktır. Village için geliştirilen Türkçe yama ülkemizde yaşayan iki arkadaş tarafından oluşturulmuştur.

Demo sürümünde deneyebileceğiniz ve aktif şekilde kullanıma sahip olacağınız dosyadır. Özellikle görevler, anlatımlar, diyaloglar ve oyun içerisinde bulunan çeşitli aktivasyonları Türkçe şeklinde okuyabilirsiniz. Ayrıca yayın hayatına başlamasıyla orijinal paketinde kullanımı da mümkündür. Resident Evil 8: Village Türkçe Yama indirmek için tıklayınız.

Resident Evil 8: Village Genel Bilgiler

Capcom tarafından geliştirilen ve RE Engine motoru ile yayın hayatına başlayan oyunun, Resident Evil serisinin devamı olduğunu görebiliyoruz. 18 Nisan 2021 tarihinde tanıtımı yapılan ve demo sürümüyle testleri başlatılmıştır. PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox S, Xbox X ve Google Stadia platformlarında yayınlanmıştır.

 • Geliştirici: Capcom
 • Seri: Resident Evil
 • Platformlar: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox S, Xbox X ve Google Stadia
 • Yayıncılar: Capcom, Capcom U.S.A., Inc.
 • Motor: RE Engine
 • Piyasaya Sürülme Tarihi (Tanıtım/Demo): 18 Nisan 2021
 • Çıkış Tarihi: 7 Mayıs 2021
 • Oyun Türü: Bireysel Oyunculu / Aksiyon oyunu / Korku Oyunu