Kayıt Ol

Oyun Karşılaştırma - 18/04/2021

PUBG Mobile vs Free Fire: Grafik ve Genel Özellikleri 2021

PUBG Mobile vs Free Fire, mobil yönünden kendini kanıtlamış Battle Royale türünde popülerliğini koruyan oyunlardır. Yazımızda bahsedeceğimiz iki oyunun her yönden birbirleriyle karşılaştırması ve çıkan sonuçta hangi tarafın daha çok oyunculara yönelik olduğudur.

Espor topluluğunun en çok dikkat çeken ve sevilen oyunları, kendi dallarında niteliklerini göstermeyi başarmışlardır. Ancak oyuncuların ve fikirlerini belirten toplulukların düşüncelerine istinaden oyunları karşılaştıracağız. Böylece her iki oyunun kendisine göre artıları ve eksileri neler bunlara bakacağız. İki oyununda kendine has sürükleyici ve başarılı yönlerini merak ediyorsanız yazımızı dikkatlice okuyunuz.

PUBG Mobile vs Free Fire: Oynanışı

İki oyununda kendine has ilerleyiş tarzı bulunmaktadır. Özellikle oyunun iç yapısı ve modları ise bu konuyu daha derinlemesine oluşturmaktadır. Ancak oyunların tamamen performans ve cihaz odaklı yönlerini belirleyen süreç ise tam olarak oynanış biçimidir. Peki bu oyunların oynanış süreci nasıl işlemektedir.

Free Fire Oynanış

Free Fire oynanışı, PUBG Mobile oyununa nazaran daha kısa ve 50 kişilik rakiplerin karşılaşacağı haritadan oluşmaktadır. Böylece oyun süresi rekabetin sürmesi açısından oyuncu sayısını kısarak çözüm aramaya karar vermiş. Ancak oyunun heyecanını 10-15 dakika gibi kısa sürelerde tutmak ise keyif almayı önleyecek tavırlardan birisi haline gelecektir.

Oyuncular, daha sık rekabet ve bol savaşlı süreçleri sevmektedir. Genel olarak kıyaslandığında oynanış temeli beğenilmemekte ve kısa sürmesinden ötürü tercih edilmesini zorlaştırmaktadır. Ancak kimi oyuncu topluluğu ise bu olayı oldukça sevmiş veya böyle kabullenmiştir.

PUBG Mobile Oynanış

PUBG Mobile oynanış, diğer oyuna istinaden daha uzun soluklu ve 100 kişilik oluşan rakiplerden meydana gelmektedir. Tam anlamıyla savaşa doyuracak ve böylece oyun içerisinde hayatta kalmak için vereceğiniz mücadele uzun olacaktır. Ancak oyunun süresi uzadıkça mobil cihaz ve tablet gibi cihazlarınızın şarjı daha hızlı tükenecektir.

Tabi bu oyunun sevenleri ve bağımlıları aynı şekilde şarj kablosunu da benimsemiş sayılmaktadır. Böylesine ufak sorunu büyütmeyen ve işleyişinden her daim memnun olan oyuncu kitlesi oldukça yüksektir. Ancak yeni başlayanlar ve kendisini geliştirmeye fırsat bulamayanlar 100 rakibe karşı olmaktan mutsuz olabilirler.

PUBG Mobile ve Free Fire: Haritaları ve Özellikleri

Battle Royale konseptinin lideri olarak göz önünde bulundurulan ve birçok oyuncunun vazgeçilmez oyunu haline gelen PUBG Mobile, içerisinde beş farklı haritayı barındırmaktadır. Free Fire ise totalde üç farklı haritası ile oyuncularına eğlenceli vakitler geçirmeyi sürdürüyor. Tabi bu haritaların cihazınıza ve oyun içerisinde oluşan grafik işleyişine etkileri bulunacaktır. En iyi harita yapısına sahip olan BT oyunu sizce hangisi olacak?

PUBG Mobile Haritaları ve Özellikleri

PUBG Mobile haritaları, beş farklı yapıdan oluşmakta ve eşsiz oyun deneyimi sunmaktadır. Her haritanın kendine has özellikleri ve oyuncuya kattığı değerler bulunmaktadır. Battle Royale konseptinin mobil cihazlarda özellikle en zirvede olduğunu kanıtlayan oyun, harita yapıları ile oyuncularını büyülemeye ve sürekli güncelleyerek sürdürülebilirliğini devam ettirmektedir.

pubg-mobile-haritalari-ve-ozellikleri

Erangel, Livik, Karakin, Sanhok ve Miramar olacak şekilde beş farklı haritaya ayrılmaktadır. Dört harita oldukça tanındık ve sevilen tercihler arasında yer almaktadır. Fakat aralarında bir tanesi en sevilen ve gözde olan Vikendi haritasının yerini almıştır. Karakin haritası, güncellemenin ardından kapatılan Vikendi haritasının yerine gelmiştir.

Oyuncuların genel olarak en çok tercih ettikleri harita ise Erangel olarak gözlemlenmektedir. Uzun soluklu savaşların ve haritanın her noktasında yaşanan sıcak temaslı çatışmaların seyri her seferinde değişmektedir. Sanhok ise en küçük harita ve 100 kişiden oluşan rakiplerin kısa sürede tamamlayacağı serüven olmaktadır. En çok eleştiri alan ve gına getiren harita ise Miramar olarak bilinir. Ancak hiçbir oyuncu bu haritadan nefret etse dahi vazgeçemiyor.

Free Fire Haritaları ve Özellikleri

free-fire-haritalari-ve-ozellikleri

Free Fire haritaları arasında yer alan üç farklı ve ihtişamlı battle royale çeşitliliği bulunmaktadır. Oyuncular genel olarak belli haritaları ezberleme ve burada galibiyet oranlarını rakiplerine karşı oluşturacakları avantajlar ile sağlamak istemektedir. Şayet bu oldukça doğru hamleler arasında yer alır. Bir haritayı sular seller gibi ezberlemek birçok rakibinize karşı daha stratejik hamleleri oluşturmanızı sağlayacaktır.

Bermuda, Araf ve Kalahari adında üç büyük haritaya sahip olan oyun, ilerleyen süreçte Bermuda Remastered adlı haritasını havuza ekleyeceğini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurmuştu. Henüz harita havuzuna eklenmediğini belirtmeliyiz. Oyunun en çok sevilen ve tercih edilen haritası ise Bermuda olarak bilinmektedir.

PUBG Mobile ve Free Fire: Oyun Modları

Oyun modları, kendine has içerikleri ve bunlara nazaran oluşturulan oyun içi süreçlerden oluşmaktadır. Dilerseniz oyun içerisinde alıştırma yapmak için bulunan moda girin, dilerseniz rekabetçi atarak rank kasmayı hedefleyin. Bunlar tamamen oyunlar tarafından kullanıcıya sunulmuş ekstra özelliklerdir. Mod çeşitliliği ve farklılıkları ise oyun sürecinde kullanıcılar için önemlidir. Sizce oyun modları bakımından hangisi daha zengin ve işlevseldir.

PUBG Mobile Oyun Modları

pubg-mobile-oyun-modlari

PUBG Mobile oyun modları, birbirinden farklı ve birçok çeşide sahiptir. Bu yönden geliştiricilerin bonkör olduğu ve oyuncularının ruh haline yönelik modları seçme şansı tanımıştır. Bu durum kullanıcılar tarafından oldukça sıcak yaklaşım olarak gözükmektedir. Çünkü her oyuncu tek bir modda oynamak istemez. Kimisi oyuna alışmak için deneyimler yapmak ister, kimisi hızlı sürdürebileceği maçları tercih eder veya rekabetçi maçları atarak lig sıralamasını yükseltmek ister.

Bu durumda oyunun ne kadar çok çeşit sunduğu gözle görülebilir. Ayrıca her modun kendi içerisinde farklı versiyonları bulunmaktadır. Örneğin, Arcade modunda keskin nişancı eğitimi veya savaş yapabilirsiniz. Böylece daha keyifli vakitlerinizin oluşmasını sağlamak sizin elinizde olur. İsterseniz ekip arkadaşlarınızla aranızda savaş yapabilirsiniz. Bu tamamen oyuncunun isteklerine ve arzusuna göre şekillenmektedir.

 • Klasik mod: Erangel, Sanhok, Miramar, Livik, Karakin
 • EvoGround modu: Power armor, Payload 2.0
 • Arcade modu: Keskin nişancı eğitimi, Hızlı maç, Savaş
 • Arena modu: Arena eğitimi, Takımlı ölüm maçı, Silah, Saldırı, Hakimiyet

Free Fire Oyun Modları

free-fire-oyun-modlari

Free Fire oyun modları, kendine özgü ve işlevsel modları bulunaktadır. Oyuncuların bu modlarda sıkılmadan vakit geçireceği görülmektedir. Şuan çok fazla modu bulunmasa dahi, sıklıkla yenilerini ekliyor ve buna devam edeceğini bildiriyor.

Özellikle dereceli ve derecesiz kavramında bulunan çeşitliliği oyuncular tarafından en sevilen yönlerindendir. Genel olarak dereceli oyun girmek istemeyen kullanıcılar ise kozmik yarışçı modunu sıklıkla kullanmaktadır. Ancak oyun modları arasında PUBG Mobile açık ara önde ilerleyişini göstermektedir.

 • Dereceli oyun
 • Clash squad (Dereceli ve sıralamasız)
 • Kozmik yarışçı
 • Klasik

PUBG Mobile vs Free Fire: Grafik Kalitesi

Grafik kalitesi yönünden açık ara farkla PUBG Mobile, Free Fire oyunundan daha üstün yapıya sahiptir. Oyun içi deneyimler, çevre yapıları, yüksek kontrast, çerçeve yapısı ve gerçekçi grafik kalitesi göz kırpmaktadır. Fakat sistem özellikleri konusunda yorucu tempoyu da beraberinde getirecektir.

Aynı şekilde cihaz seçimini üst düzey yapmanızı gerektirecektir. Fakat bunlara nazaran daha düşük grafik kalitesi ile performans odaklı oyun olan Free Fire, cihaz seçiminde daha makul fiyatları görecektir. Grafik kalitesi yönünden tercihiniz hangi oyundan yana olacak?

PUBG Mobile Grafik Kalitesi

pubg-mobile-grafik-kalitesi

PUBG Mobile grafik kalitesi yönünden rakiplerine taş çıkartacak ve birkaç gömlek altında bırakacak yapıya sahiptir. Genel klasmanda cihaz seçiminizi etkileyecek olması ve şarj gibi sorunlar yaşanması mümkündür. Ancak oyunculara sağlayacağı deneyimsel çözümler bunu tamamen unutturacaktır.

Çerçeve yapısı, gerçekçi grafik kalitesi, oyun içi dokular, cihaz ayarları ve oyun deneyimini arttıracak hamleleri görebileceksiniz. Böylece oyun için harcayacağınız mobil cihaz ücreti can sıkıcı olmayacak ve harcarken içiniz acımayacaktır. Fakat her güzel şeyin çekilecek derdi vardır. Bu oyunda bulunan grafik kalitesi cihazınızın şarjını oldukça hızlı tüketecektir. Bol prize bağlı günler dileriz. 😊

Free Fire Grafik Kalitesi

free-fire-grafik-kalitesi

Free Fire grafik kalitesi açısından rakibine nazaran daha düşük performansta seyir etmektedir. Oyunun içerisinde bulunan dokular biraz pikselliğe doğru yönelse de işleyişi çok bozmamaktadır. Fakat grafik kalitesi isteyenlerin kesinlikle bu konuda üzüleceğini bildirmek isteriz. Şöyle ki oyun içerisinde nostalji yaşamanız biraz mümkün. Peki bu nasıl olacak?

Oyun tamamen yıllar öncesine dayalı gibi gözüken yapıya sahiptir. Seneler öncesinde eski bilgisayarınız ile oyun oynuyor gibi hissedebilirsiniz. Bu durum ilk başlarda çok sıkıntı yaşatabilir, ancak cihaz yeterliliği olmayan kullanıcılar zamanla bu duruma alışmaya çalışacaktır. Çünkü grafik kalitesi yönünden yüksek olmasa da performans ve bütçe dostu oyundur.

PUBG Mobile ve Free Fire: Sistem Gereksinimleri

Oyuncuların en çok ihtiyaç duyduğu konulardan ve kimi zaman zorluk çektiği durumlardan birisidir. Sistem gereksinimlerini karşılamayan oyunlarda maalesef kasma, donma, drop, düşme ve cihaz kapanması gibi sürekli başımıza gelecek olaylarla karşılaşabiliyoruz. Ancak oyunlar kendilerini geliştirirken, kullanıcı cihazlarına odaklı çalışmaları yapmayı ihmal etmiyor. Bu durum ise cihaz konusunda bonkör olmayan veya olamayan kullanıcılar için etkili yöntemlerden birisidir.

Sizde oyun oynarken cihazınızda sorun yaşamadan ve kesintisiz bu serüvenin tadını çıkartmak istiyorsanız dikkat etmelisiniz. Böylece oyunun ne tür cihazlar tarafından desteklendiğini ve hangi özelliklerin yeterli olacağını bilmek yeterli olacaktır.

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri

pubg-mobile-sistem-gereksinimleri

PUBG Mobile sistem gereksinimleri açısından biraz bütçeyi düşünmeyen ve kesenin ağzını açmanız gereken oyunlardan birisidir. Oyun içerisinde bulunan grafik kalitesi sayesinde mobil cihaz veya tablet gibi ekipmanlarınız yeterli olmalıdır. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en büyük nokta minimum sistem tavsiyesine uygunluğu kontrol etmektir.

Ancak şöyle bir durumda vardır. Günümüzde akıllı telefonların gelişmesi ve amiral gemisi serilerinde oluşan rekabetten ötürü fiyat konusunda rahatlık mümkündür. Amiral Gemisi serisinde bulunan akıllı cep telefonları arasından bütçenize seçeceğiniz telefon dahil oyunu rahatlıkla oynamanıza yeterli olacaktır.

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri ‘Telefon’

Akıllı cep telefonu üzerinde seçim yaparken bahsedilen değerlerin en az minimum düzeyini karşıladığından emin olmalısınız.

Android Cihazlar İçin;

 • Android sürümü: 5.1.1 ve üzeri
 • Ram: 2 GB
 • Depolama: 3 GB ve üzeri olması gerekir.  
 • İşlemci: Snapdragon 425, 855, Samsung Exynos 9820 ve üzeri tercih edilebilir.

IOS Cihazlar İçin;

 • Cihaz: iPhone 5s ve üzeri telefonları seçebilirsiniz.
 • iOS 9 veya üzeri
 • Ram: 2 GB
 • Depolama: 3 GB

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri ‘Bilgisayar’

pubg-mobile-bilgisayar-sistem-gereksinimleri-emulator

PUBG Mobile oyununu bilgisayar üzerinde emülatör aracılığıyla oynayabilirsiniz. Ancak oyun içerisinde çeşitli akışı bozacak sorunlarla karşılaşmamak açısından sistem gereksinimlerinize özen göstermeniz şarttır.

Minimum Bilgisayar İşletim Sistemi

 • İşlemci: Intel Core 2 Duo

Intel Dual-core

AMD A ve Ryzen 3 serisinden başlangıç yapılabilir.

 • Ram: 3 GB
 • Depolama: 2 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 8.1 ve 10 (32/64 Bit)
 • DirectX: 9.0 versiyon ve üzeri
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8600 ve 9600 GT

AMD Radeon HD2600 ve 3600 üzeri bantlarında tercih edilebilir.

Önerilen Bilgisayar Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Intel Core i3 8100

Intel Core i5-4660

AMD FX-8300

AMD Ryzen 5 2600, 3500X  

 • Ram: 8 GB DDR4
 • Depolama: 120 GB SSD veya M2 SSD
 • İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 8.1 ve 10 (64 Bit)
 • DirectX: 11 versiyon
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660, 1050 (2 GB üzeri ekran kartı)

AMD Radeon HD7850

AMD RX 560, 570, 580 ekran kartı 4 GB ve üzeri tercih edilebilir.

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri ‘Tablet’

Oyunu tablet üzerinden oynamak istediğinizde seçeceğiniz Android ve iOS cihazlarda dikkatli olmalısınız. Her tablet oyun için uygun olmadığı gibi bütçenize zarar verebilir. Önerilerimiz bütçe dostu ve rahatlıkla oyunu oynatacak gereksinimlere sahiptir.

Android Tablet Önerisi ve Sistem Gereksinimleri

 • Android sürümü 8 ve üzeri
 • Ram: 6 GB
 • Depolama: 5 GB
 • İşlemci: 650 ve üzeri

PUBG Mobile Hangi Android Tabletlere Yüklenir?

 • Samsung Galaxy Tab S7 Plus
 • Samsung Galaxy Tab A
 • Samsung Galaxy Tab A7
 • Samsung Galaxy Tab S7
 • Casper S20
 • Casper L20
 • Samsung SM-W627
 • Huawei MatePad Pro

iOS Tablet Önerisi ve Sistem Gereksinimleri

 • iOS 9 sürüm ve üzeri
 • Ram: 6 GB
 • Depolama: 5 GB
 • İşlemci 650 ve üzeri

PUBG Mobile Hangi iOS Tabletlere Yüklenir?

 • Apple iPad Pro
 • Apple iPad Mini
 • Apple iPad Pro 3. Nesil
 • Apple iPad Pro 4. Nesil

Free Fire Sistem Gereksinimleri

free-fire-sistem-gereksinimleri

Free Fire sistem gereksinimleri açısından oldukça rahatlatacak ve düşük bütçeli mobil cihazınız ile oynatabilecektir. Ancak bunun en büyük sebebi grafik kalitesinin düşük ve biraz eskiye dayalı oluşturulmasından ötürüdür. Oyunu tercih etmeden ve cihazınızı ayarlamadan önce kesinlikle bu bilgileri göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde pişman olacağınız adımlar atmanız üzücü durumlara sebep olacaktır.

Android Telefonlar İçin:

 • Android sürümü: 4.0.3 ve üzeri
 • Depolama: 1.5 GB
 • Ram: 1 GB

iOS Telefonlar İçin:

 • iOS sürümü: 8.0 ve üzeri
 • Depolama: 1.5 GB
 • Ram: 1 GB

PUBG Mobile İndirme Linkleri

PUBG Mobile Android İndirme Linki

PUBG Mobile iOS İndirme Linki

Free Fire İndirme Linkleri

Free Fire Android İndirme Linki

Free Fire iOS İndirme Linki

Böylece PUBG Mobile vs Free Fire karşılaştırmamızın sonuna geliyoruz. Yazı içerisinde belirtilenler ve oyun seçerken dikkat edeceğiniz adımlar umarız hoşunuza gitmiştir. Siz olsanız tercihinizi hangi oyun üzerinden yapardınız ve nedenini yorumlarda belirtirseniz seviniriz.