Kayıt Ol

Oyun Konsolları - 14/04/2021

PlayStation 5 Büyük Güncelleme Yayınlandı: Güncelleme Detayları ve Tüm Yenilikler

PlayStation 5 büyük güncelleme ile konsol oyuncularının beklentisini karşılamayı ve dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Sony’nin yeni oyun konsolu PS5 ilk büyük güncellemesinde birçok yeniliği ve düzenlemeyi beraberinde getirdi. Güncellemenin en çok dikkat çeken içeriği ise harici HDD takılarak ekstra depolama alanı oluşturabileceksiniz. Böylece oyunları harici HDD üzerinden oynama fırsatı bulacaksınız.

Sony şirketinin bir süre önce piyasaya sürdüğü güncel ve en iyi oyun konsolu PlayStation 5 modeline uzun bekleyişlerin ardından güncellemesi getirildi. Oyun konsolu çıkışının ardından birçok güncelleme ile ufak çaplı eksikleri giderilmişti. Ancak 21.01.03.00.00.38-00.00 güncellemesi ile beraber büyük adımların atıldığı gözle görülmektedir.

En önemlilerinden olan harici HDD depolaması ise oyun konsolu camiasının gönlünü çalmayı başardı. Ayrıca eski nesiller ile oyun paylaşımı, oyuna katılma talep/istekleri, sohbet odalarında oyuncu ses seviyesini ayarlama ve isteğe göre sohbeti devre dışı bırakma gibi özellikler getirildi. PS5’e getirilen yeni özellikleri daha detaylı inceleyelim ve olumlu yönlerine bakalım.

PS5 Oyunlarda Depolama Sıkıntısını Gideriyor. Harici HDD Özelliği ile Daha Fazla Oyun Depolayacaksınız.

Dijital oyun döneminin yaygın ve en büyük problemlerinden birisinin depolama olduğundan beri oyuncular kısıtlanmaktaydı. Diğer oyun konsollarının hala bu denli sorunla karşılaşması ise can sıkıcı boyutu olduğunu göstermektedir. Sony, büyük güncellemesi ile bu derdi PS5 oyun konsolunda tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemiş ve başarmıştır.

ps5-oyunlarda-depolama-sikintisini-gideriyor-harici-hdd-ozelligi-ile-daha-fazla-oyun-depolayacaksiniz

Getirilen destek sayesinde oyunları PS5 konsolu ile uyumlu olan harici depolama disklerinde muhafaza edebileceksiniz. Harici HDD ile getirilen en güzel kolaylık ise oyunu yeniden indirme ve yükleme gibi uzun uğraşlardan kurtuluyoruz.

Harici HDD üzerinde barındırılan oyunlar direkt depolama alanında aktif şekilde oynanmazlar. HDD içerisinde barındırılan oyunları sürekli güncel tutmanızı sağlayan yazılım ile istediğiniz zaman oyun konsolunun depolamasına aktararak hızlıca oynama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İsteğe Göre Oyun Sohbetini Devre Dışı Bırakabilir veya Oyuncuların Seslerini Ayarlayabilirsiniz

PlayStation 5 büyük güncellemesi ile beraber getirilen bir diğer özellik ise oyun sohbetini devre dışı bırakma ve oyuncu seslerini ayarlamadır. Güncelleme öncesinde bu durum oldukça can sıkıcı ve oyunun akışını bozmaktaydı. Online sohbet sürecinde rahatsız edici veya istek dışı oluşan ses kargaşalarını önlemek için oyunun sesini tamamen kapatmak gerekiyordu.

Ancak getirilen büyük güncelleme sayesinde oyun sohbetinizi kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece oyun içerisinde oluşan ses kargaşası veya rahatsız edici durumlardan sıyrılabilirsiniz. Ayrıca oyun esnasında sohbet bölümünden mahrum kalmamak istediğiniz anlarda oyuncu seslerini rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Discord üzerinde bulunan özelliğin, PS5 konsollarına gelmesi ise oyuncuları oldukça rahatlatmış durumdadır.

Game Base Düzenlemesi ve Yapılan İyileştirmeler

game-base-duzenlemesi-ve-yapilan-iyilestirmeler

Game Base düzenlemesi, PS5 konsolu için gerekli ve geçerli adımlardan birisi olmuştur. Bazı durumları bir hayli kolaylaştırmış olması ise oyuncuların daha çabuk etkileşim sağlamasına olanak tanımıştır. Eskisine nazaran daha hızlı erişim imkanı bulunan bu süreçte partiler, ekipler ve arkadaşlar arasında kolay geçişler yapabilirsiniz.

Oyun Oturumlarına Katılma ve Davet Gönderilerinde Bulunabilirsiniz

PS5 ve PS4 oyun konsollarında geçerli olacak güncellemenin bir diğer maddesi ise oturumlara katılma isteğinde bulunabilmektir. Oyunlar özel ve güzeldir, ancak takım olmadıktan veya ekip arkadaşı edinmedikten sonra sıkıcı hal almaya başlar. Bu süreci daha basit hale getirebilmek için güncellemenin önem arz eden konusu haline gelmiştir.

Yapılan değişiklikler ve eklenen özellik ile beraber oyun oturumlarına katılabilir veya arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Böylece geçmiş oyunlarda bulunan anlaştığınız kullanıcılar ile kolaylıkla bağ kurabileceksiniz. Ayrıca oyunlarınızda ekip oluşturarak daha keyifli vakit geçirme olanağına sahip olacaksınız.

Nesiller Arası Oyun Paylaşımı (Cross-Generation Share Play)

Nesiller arası oyun paylaşımı, güncelleme için çok önem arz etmeyen değişiklik olacağı düşünülmektedir. Ancak oyun konsolları arasında geçiş yapabileceğini ve deneyimleri daha üst noktaya çıkaracağı görülmektedir. PS5 ve PS4 konsolu kullanan oyuncular parti sohbetlerinde ekranlarını paylaşma imkanını yakalıyorlar.

Böylece PS5 üzerinde gerçekleştirilen oyun aktivitesi veya sohbet gibi durumlarda ekran paylaşarak PS4 kullanıcılarına bu deneyimi yaşamaları için fırsat sunuyorlar. Kısacası PS5 üzerinde oyun oynarken, PS4 oyun konsolundan bağlanan arkadaşınıza ekran paylaşarak etkileşimde bulunabilirsiniz.

nesiller-arasi-oyun-paylasimi-cross-generation-share-play

Oyun Kitaplığı Artık Kullanıcı İsteğine Göre Özelleştirilebilecek

Oyun kitaplığı özelleştirme, yeni güncelleme ile getirilen farklı seçeneklerden birisi oldu. Oyun kitaplığında arama yapma ve istediğiniz oyunu bulmak güncelleme öncesinde uğraş gerektiren karmaşık işlemlerden oluşmaktaydı. Ancak özelliğin getirilmesi ile beraber oyun görünümden gizleme seçeneği sunuldu. Böylece daha pratik ve istediklerinize kolayca ulaşabileceğiniz kişiselleştirilmiş panel sizleri karşılıyor olacaktır.

PS5 Oyun Güncellemelerini Önceden İndirebileceksiniz

PS5 oyun güncellemeleri daha önceden indirilebilecek ve oyunlarınız bu sayede sürekli güncelliğini koruyacaktır. Tamamen tercih edilebilir olan önceden güncelleme süreci şöyle işleyecektir. Dilerseniz ön indirme seçeneğini kapatabilir veya aktif edebilirsiniz. Bu sadece kontrolünüz veya onayınız olmadan ‘otomatik’ güncelleme indirmenin önüne geçecek durumdur.

Ekstra artıları veya eksileri bulunmamaktadır. Ancak oyunun en son sürümünü elde etmek ve oyun girişinden önce beklemeye maruz kalmamak açısından bu gayet işlevsel bir güncelleme detaylı olmuştur. Panelde bulunan ‘otomatik güncelleme’ sekmesini aktif ederek kolayca işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ps5-oyun-guncellemelerini-onceden-indirebileceksiniz-ps5-kupa-ayarlari

PS5, bu güncellemeler dışında kupa ayarları, istatistikler ve ekran yakınlaştırma gibi önemli eklemeleri de sağlamıştır. Böylece oyuncular için daha ideal sürüm ve oyun akışını bozmaması açısından eklemeler de yapmıştır. Siz PS 5 büyük güncellemesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda düşüncelerinizi belli etmeyi unutmayın.