Kayıt Ol

Ekipman Önerisi - 16/04/2021

Oyun Deneyimini Arttıracak 8 Gamepad Tavsiyesi

Oyun deneyimi ve bunu sürdürebilmek açısından oluşacak ekipmanlar gün geçtikçe çoğalmaya başlıyor. Bilgisayar tarafında oyuncu klavye ve mouse gibi ekipmanlar oyun içerisinde daha etkin olmanızı sağlayabiliyor. Ancak oyun konsollarında bu eksiklik bir süredir yaşanmaktaydı. Son yıllarda gözde haline gelen oyun konsolları ile gamepad kullanım işleyişi daha farklı boyuta taşımaya başlamıştır.

Özellikle oyun içerisinde refleks gerektiren veya rekabetçi modlarda bulunan durumlarda ekipman önemi büyük etken oluşturmaktadır. Bilgisayar yönünde zengin olan bu durum, oyun konsolları içinde geçerli olmaya başlıyor. Bazı oyunlarda ise gidişatı kurtarabilecek ve oyuna yönelik gamepadler bulunuyor. Ancak çok ihtiyaç duyulmaması halinde standartları kullanmak daha ekonomik oluyor diye düşünebilirsiniz.

2021-gamepad-onerileri

Tabi bu durum oyun hissiyatını değiştirecek gamepad türlerini deneyene kadar geçerli olacaktır. Hissiyatını, işlevini ve kontrol odağını yükseltecek ekipmana ihtiyaç duymasanız da elde etmek isteyeceksinizdir. Peki bu süreçte nasıl yol izlemeli ve seçiminizi hangi ürünlerden yana yapmanız gerektiğine açıklık getirecek başlıklara değineceğiz.

Aksiyon, yarış, simülatör oyunları ve role play oyunlarında tercihinizi bilgisayar ekipmanları tarafından yapabilirsiniz. Ancak klavye ve mouse gibi ekipmanların bu süreçlerde daha pasif kalacağını görebilirsiniz. Bu durumda tercihinizi daha ortopedik ve kullanışlı gamepad ürünlerinden yana kullanmak isteyebilirsiniz. Tabi nişangah destekli oyunlar ve FPS odaklı oyunlarda bu ekipmanların kullanımı oldukça yeterlidir.

gamepad-onerisi

Ancak çoklu rekabetçi modlu oyunlardan ziyade daha çok platform ve aksiyon türü oyunlar tercih etmeniz durumunda gamepad ile oynamak daha hoş deneyimleri beraberinde getirecektir. Örnekleyecek olursak dövüş veya aksiyonlu oyunlarda tuş kombinasyonunuz gamepad üzerinde daha ezberi yakın ve işlevsel sonuçlar getirebilmektedir. Ancak bunu klavye üzerinde yaparken tuş kombinasyonunda karışıklıklar olabilir.

Ayrıca arkanızda bir ses duyduğunuzda masa boyunca mouse sürükleyerek dönmek oldukça zor ve anlık tepkiyi düşürecektir. Ancak kontrolcü üzerinden atanan otomatik tuş veya atayacağınız opsiyonel tuş sayesinde daha hızlı dönüş sağlayarak tepki verebilirsiniz. Böylece önem taşıyan durumların üstesinden gelmek daha basit ve hızlı çözümler ile olacaktır.

Oyunlarda deneyiminizi daha üst noktalara çıkartacak 8 gamepad önerisi

  • Xbox Core Controller
  • Switch Pro Controller
  • Monster Pusat Pro Bluetooth Gamepad
  • Logitech F310
  • Razer Wolverine V2
  • PowerA Enhanced Kablolu Controller
  • Sony DualSense Controller
  • SteelSeries Stratus Duo

Xbox Core Controller

xbox-core-controller

Xbox core controller, Microsoft işletim sistemli bilgisayarlar üzerinde kullanılabilecek en detaylı ve işlevsel PC gamepad ürünüdür. Xbox One çıkışının ardından üzerine bazı eklemeler yapılarak 2020 yılında piyasaya sürülen, Xbox Core yapı yönünden değişikliği bulunmamaktadır. Düğmeler, analogları, pil/batarya bağlantısı ve eşleştirme düğmesi tamamen aynı şekilde dizayn edilmiştir.

Ayrıca ön panelde sohbet bağlantısını sağlayacak düğme ve 3,5 mm ses girişi ile kulaklık takma olanağı sunuluyor. Böylece oyun içerisinde gerekli tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak donanıma sahipliğini göstermektedir. Microsoft ürünü için yaptığı güncellemeler ve değişiklikler ile yeni nesil dijital oyunlarda daha üstün deneyimlerin oluşmasını sağlamaktadır.

Xbox Core Controller ile getirilen yenilikler ise oldukça etkileyici ve işlevselliği daha üst noktalara çıkartmayı başarmaktadır. Tetikleyicilerine ekstra daha fazla doku eklendi. Aynı zamanda menü-görünüm düğmesinin arasında bulunan kısımda yeni paylaşım düğmesi eklenerek kullanıma sunmuştur. Kontrolcünün USB-C bağlantı noktası ve Bluetooth bağlantısı mevcuttur.

Switch Pro Controller

switch-pro-controller

Switch Pro Controller, günümüz şartlarında çıkarılan en iyi gamepad ürünlerinden birisi olarak gözükmektedir. Kullanıcı deneyimi ve oyun içerisinde bulunan işlevselliğinden ötürü, oyuncuların gözbebeği haline gelmiştir. Aynı zamanda PC oyunları ile uygun hale getirilmesi de bu sürecin en büyük etkenlerinden birisi olduğunu göstermektedir.

Gamepad boyutu ve ergonomik yapısından ötürü elinizle kolayca kavrayabileceğiniz türdendir. Ayrıca sıklıkla eliniz terliyor ise tutma kollarında bulunan ürün kalitesi ile kayma gibi sorunların önüne geçmiştir. Kontrolcü bilgisayarda çalışmak için kabloya ihtiyaç duymaktadır. Bluetooth bağlantı özelliği ile kablosuz şekilde bağlamak mümkündür. Fakat bunun için adaptör ihtiyacı duyabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Bluetooth ile kablosuz bağlantı yapmayı düşünürseniz sorunsuz şekilde çalışması mümkündür. Steam üzerinde değişiklik yaparak düğme eşleşmelerini Xbox One kontrolcüsüne varsayım yaparak ayarlanabilir. Böylece gamepadi tekrardan tanıtma gibi durumlara ihtiyaç duymazsınız.

Monster Pusat Pro Bluetooth Gamepad

monster-pusat-pro-bluetooth-gamepad

Monster Pusat Pro, kalitesinden ve ergonomik yapısından ödün vermeyen gamepad ürünleri arasındadır. Öyle ki kablosuz bağlantı yönünde sağladığı değerler bu durumun destekçisi olmaktadır. 2.4G kablosuz teknolojisi, 10 metre mesafeye kadar bağlantı erişimi ve LI-polimer bataryası ‘600mA’ özelliklerini barındırıyor. Böylece markanın ürününe verdiği kapsamlı altyapı ve oyunculara gösterdiği ilgi bile dikkat çekmeyi başarıyor.

%100 Şarj oranında 8 saati aşkın oyun deneyimi sunabiliyor ve tam şarj olmasını 2 saat içerisinde gerçekleştiriyor. Tutma bölgesinde bulunan kauçuklar sayesinde avucunuza tam oturur ve terleme gibi durumlarda kayma yapmaz. Ayrıca dizaynı ile tuşlara kolay erişim sağlayabileceğiniz üründe, düğmeler ve tetik tasarımları kullanışa uygun şekilde hazırlandığı gözükmektedir.

Logitech F310

logitech-f310

Logitech F310, adıyla sanıyla tanınırlığını ve kalitesini kanıtlayan teknoloji ürünü markalarından birisidir. Sürekli klavye ve mouse kullanan oyuncular için tercih sebebi haline gelen gamepad, deneyiminizi üst noktalara çıkartacağını ilk bakışta gösteriyor. Tamamen fiyat performans gamepad modeli ergonomik yapısından ödün vermemektedir. Tasarım yönünden oldukça şık ve oyuncuların iştahını açacaktır.

Özellikleri ile diğer yönlerini desteklemeyi başaran modelde, çift analog tetikleyicileri bulunmaktadır. Ayrıca dört adet standart düğme ve sekiz yönlü D-Pad ile ihtiyaçları fazlasıyla karşılamaktadır. Uzun süreli oyunlarda ufak kullanım eksikleri olsa da fiyatına göre oldukça iyi seçenek haline gelmektedir. Sadece uzun soluklu oyunlarda biraz parmak ağrıtabilir.

Razer Wolverine V2

razer-wolverine-v2

Razer Wolverine V2, ürünün adını duymak bile sunacağı kalite ve performansı beraberinde getireceğini çoğu oyuncuya hissettirmektedir. Markanın global çapta oyuncular için ürettiği teknolojik ekipmanların ne tür kalitede olduğu apaçık ortadadır. Tamamen avuç içine göre dizayn edilmiş ve uzun soluklu savaş oyunlarında kauçuklar sayesinde elinize kenetlenmiş şekilde kalacaktır.

Kullanılan kauçuk sayesinde terleme gibi durumlarda kesinlikle kayma veya anlık oluşacak eksileri ortadan kaldırır. Çünkü birinci sınıf işçiliği ve ürün anlayışını kanıtlamaktadır. Kontrolcünün kablosuz bağlantı seçeneği maalesef yoktur. Fakat kablolu bağlantı tipi ile tepki ve gecikme süresini minimum değerlere indirmektedir. Böylece oyun içerisinde yapacağınız her hamle daha hızlı ve pürüzsüz şekildedir.

Ayrıca hissiyatını gerçekleştirdiği bir diğer yönü ise tuş kombinasyonundadır. Tamamen mekanik klavye tadında hissiyat veren düğmelere sahiptir. Standart gamepadlerin yanı sıra mekanik klavye gibi tıkırtı hissi vermesi ise oyuncuların dikkatini çeken en büyük etkenler arasındadır. Ayrıca oyuncuların daha iyi deneyimlere sahip olması açısında ekstra omuz düğmeleri bulunmaktadır. Böylece tetikleme hızı gerektiren oyunlarda daha başarılı olmaktadır.

PowerA Enhanced Kablolu Controller

powera-enhanced-kablolu-controller

PowerA Enhanced, Microsoft’un Xbox model gamepad ürünlerinin dışına çıkmayan ve hissiyatı kaybettirmeyen düşük maliyetli seçeneğidir. Düşük maliyetli olan bu gamepad modeli, kablolu olarak üretilmiş ve satışa sunulmuştur. Xbox ürünlerinin kablosuz bağlantı için ekstra adaptöre ihtiyaç duyduğumuzu düşünürsek, bu ürün kablolu şekilde diğer türlere nazaran yarı fiyatına elde edilebilir oluyor.

Bütçe konusunda dar olanaklı oyuncular için oldukça avantajlı yönlerinden birisi ise budur. İki titreşim motoru bulunan modelde kullanıcı odaklı memnuniyeti iyi derecede sağlamaktadır. Oyunlar için yeterli düğme ve destek tetikçileri ile yeterince gerekli görevleri üstlendiği gözükmektedir. Ayrıca üründe kısayol görevi üstlenen iki ekstra küçük düğmede bulunmaktadır.

Sony DualSense Controller

sony-dualsense-controller

Sony DualSense Controller, PC oyunlarının öncüsü haline gelmiş ve tam kapasiteli kalitesini göstermiştir. PlayStation 4 ile çıkarılan DualShock 4 modeline nazaran aynı işlevselliği sunmaktadır. Sony, oyun konsolunda gösterdiği üstün başarılar ve kaliteli çalışmaların aynısını bu gamepad üzerinde de oyunculara hissettirmeyi başarıyor.

Yeni gamepad estetiğinin büyük ölçüde değiştirildiğini ve muhteşem dizayna sahip olduğunu belli ediyor. Ancak benzer kontrol şemasına ve analog görüntüsüne sahip simetri yapısını belirtiyor. Böylece klasik oyun konsolu kontrolcüsüne benzer yapıya sahiptir. Ancak PC için ekstra eklemelerin olduğu da gayet açık ortadadır.

Bilgisayar üzerinde kullanabileceğiniz DualSense desteği, DualShock 4 ürününden daha iyi olduğunu kanıtlamıştır. Steam üzerinde gamepad desteğinin ekstra zahmetlere sokmayacağını görebiliyoruz. Dokunmatik yüzey, ultra geliştirilmiş haptikler ve isteğe göre uyarlanması mümkün tetikleyicileri bulunmaktadır. Oyun deneyiminizi en derin şekilde yükseltecek ve bunu tamamen oyuncuya aktaracak ürünlerden birisidir.

SteelSeries Stratus Duo

steelseries-stratus-duo

SteelSeries Stratus Duo, özellikleri her teknolojik cihaza göre uyarlanmış ve tam donanımlı diğer önerilerden birisidir. Genel olarak mobil cihaz ve VR kulaklıklar için geliştirilmiş gamepad olarak gözükmektedir. Ancak PC oyunları tarafından bakıldığı zaman burada eksikliğinin olduğunu pek göstermemektedir. Öyle ki tam donanımlı yapısı ve oyuncuya yönelik ergonomisi sayesinde artı puanları kolaylıkla kapabiliyor.

2.4GHz dongle ve 20 saatlik şarj kapasitesi barındıran bataryası bulunmaktadır. Bu durum uzun süreli oyun keyfi yapmak isteyen oyuncuların dikkatini çeken ilk özelliği olabilmektedir. Microsoft işletim sistemli bilgisayarlarda tam otomatik tanımlamayı kendisi yapıyor ve ekstra özellik tanımlama gibi uğraşlar gerektirmiyor. Ancak her güzel tercihin bir kötü yanı elbet bulunabilmektedir. Bu gamepad modelinde ise tuş basışındaki hissiyat biraz kötü düzeydedir. Öyle ki hiç basmıyormuş gibi hissedebilirsiniz.