Kayıt Ol

Oyun Rehberi - 12/05/2021

Grand Theft Auto V Detaylı İnceleme 2021

Grand Theft Auto V, birçok kişinin yakından tanıyacağı roleplay oyunlarının öncüsü hakkında detaylı inceleme yaptık.

Grand Theft Auto V

grand theft auto v
Grand Theft Auto V

GTA 5 veya GTA V olarak tanıyacağımız oyun, yıllardır süren serinin devamında gelmektedir. Rockstar Games tarafından 17 Eylül 2013 yılında yayın hayatına başlayan ve birçok seriden oluşan Grand Theft Auto, diğer serilerine nazaran daha gerçekçi şekilde bizi karşılıyor.

Roleplay Game (RPG) türünün öncülerinden olan ve günümüzde hala en çok tercih edilenler arasında yer almayı başarıyor. Grand Theft Auto serisinin yedinci oyunu olan ve birçok platformda oynamaya elverişli yapısıyla dikkat çekmektedir.

Güncellenmiş oyun grafikleri, görevler, karakter, obje ve araç gibi çoklu değişime gidilmiştir. Yeni nesil sürümü ile hazzı doruklara çıkartmayı başarması ve eşsiz deneyimlere sürüklemesi gözden kaçmıyor. Sizde içeriğimizi detaylıca inceleyerek günümüzün en çok sevilen oyunları arasında yer alan GTA 5’i ve yapısını öğrenebilirsiniz.

Grand Theft Auto V Hikayesi

grand theft auto v hikayesi
Grand Theft Auto V Hikayesi

Oyun temel olarak Kaliforniya eyaletini baz almış ve bütün senaryoyu buna istinaden sürdürmüştür. Kaliforniya eyaletinin güneyinde başlayacağınız serüven, aslında yakından tanıdığımız serinin eyaletini de kapsamaktadır. Bahsi geçen diğer eyalet ise San Andreas olacaktır.

Los Angeles şehrine istinaden oluşturulmuş ve oyun içerisinde yakından bildiğimiz Los Santos adlı şehir uyarlaması haline gelmiştir. GTA San Andreas oyununda bulunan Los Santos bölgesinin güncellenmiş hali olarak bizi karşılayacaktır.

Büyük ve kırsal bölgede başlayacağınız serüvenin ilerleyişi üç ana karakter ile süslenmiştir. Michael De Santa, Franklin Clinton ve Trevor Philips olarak gözükmektedir. Ayrıca bu karakterlerin kendine has yetenekleri ve büyüleyici güçleri vardır.

Hikayesinden ve karakterlerinden esinlenerek birçok görev, hobi, etkinlik veya aksiyon dolu anları göreceksiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli madde suç unsuru gösteren görevlerde polise yakalanmamaktır. Aksi halde başınız derde girecektir.

GTA V Karakterleri ve Özellikleri

gta v karakterleri ve ozellikleri
GTA V Karakterleri ve Özellikleri

GTA V karakterleri üç farklı bireylerden oluşmaktadır. Her karakterin kendine özgü güçleri ve özellikleri vardır. Burada karakter seçiminizi doğru yapmanız aktiviteler, görevler ve diğer işlemlerinizde süreci kolaylaştıracaktır. Böylece başarı oranınız yükselecek ve keyif alma olasılığınız artacaktır.

 • Trevor Philips: Karakter eski bir savaş pilotu hikayesine sahiptir. Geçmişinde yaptığı pilotluk sayesinde havadan müdahale edilecek işlemlere ve uçma özelliği bulunan araçlara eğilimlidir. Uçak, helikopter, jet, savaş uçakları ve diğer hava araçlarını kullanma potansiyeline sahiptir.
 • Michael De Santa: Michael, işlediği suçlardan ötürü eskiden hapis yatmış ve illegal işlerde oldukça iyi karakterdir. Banka soyma, araç çalma, hırsızlık ve diğer işlemlerde aktif kullanılmaktadır. Ayrıca bu suçlarla beraber silah kullanma yeteneği diğer karakterlere göre gelişmiş şekildedir.
 • Franklin Clinton: Franklin, eski suçlulardan birisidir. Araç ve motosiklet kullanma konusunda uzmandır. Ayrıca bu tip araçları çalma konusunda etkin tecrübeleri bulunuyor. Ayrıca deniz araçlarında da kullanım becerisi bulunmaktadır.

Grand Theft Auto V Oyna

grand theft auto v oyna
grand theft auto v oyna

GTA V oynamak isteyen ve bu serüvende eşsiz deneyimlere sahip olmak isteyen birçok oyuncu vardır. Genel olarak hikayesinden ve geçmişinden etkilendiğimiz oyunu aslında keyifli kılan birçok etkinliğe sahip olması veya roleplay yönünden zengin içeriğe yer vermesindendir.

Geçmiş serileriyle kıyaslandığında günümüze daha uygun koşulların yer verildiği ve oldukça geliştirildiği gözükmektedir. GTA 5 ile birçok oyun içi özellik bizleri karşılamaktadır. Özellikle oyun içerisinde karşılaşacağınız çeşitli etkinlikler bunları süsleyen asıl yönü olmaktadır.

Grand Theft Auto V Oyun İçi Özellikler

GTA 5 aslında eski serilerinden hatırladığımız birçok oyun içi özelliği barındırmakta ve geliştirilmiş şekilde sunmaktadır. Her özelliğin kendine has yönleri ve artıları bulunmaktadır. Özellik ve güncelleme yönünden yıllardır sorun yaşatmayan oyun olması ise geçmişi gibi geleceğini de garantiye alıyor.

Oyun içerisinde mobil cihaz, karakter özellikleri, haritalar, lisanslı silahlar, etkinlikler, araçlar, evler, objeler ve online roleplay aktiviteleri gibi birçok detay yer almaktadır. Bunlar sadece aralarından en çok sevilenleri seçtiğimizle sınırlıdır. Daha eklemediğimiz pek çok özelliği bulunmaktadır.

GTA V Harita Yapısı ve Oyuna Etkisi

Oyun içerisinde birçok görevi ve etkinliği yapma şansına sahip olduğumu gibi keşfetmeye alışkın yönümüzü de kullanabiliyoruz. Geniş çaplı harita yapısına sahip olan oyunun, asıl amacı çeşitli araçlarla gezerken sıkılmamak ve yeni bölgeler keşfetmektir.

Dağlar, asker üsler, tarım bölgeleri, ormanlar, çöller, okyanuslar, denizler, göller, bataklıklar, kentsel alanlar ve çeşitli arazilerden oluşan muazzam yapıları barındırmaktadır. Böylece oyun içerisinde bulunan en temel özelliğin bu olduğunu belirtebiliriz.

GTA V Oyun İçinde Bulunan Mobil Cihaz

Önceki serilerden tanıdığımız ve birçok konuda işimize yarayan mobil cihaz, bu seride de karşımızdadır. Ancak daha gelişmiş ve birçok açıdan kullanılabilirliği yüksek hale getirilmiştir. Buda oyuncuların haberleşme ve online şekilde araştırmalar yapmasına elverişlidir.

Oyun içerisinde internete bağlanmak için oldukça doğru seçim ve çeşitli görseller çekerek en güzel anlarınızı ölümsüzleştirmeyi başarıyor. iFruit adı verilen yeni telefonda görsel çekerek bunları Rockstar Social Club üzerinde paylaşabilir ve çevrenize gösterebilirsiniz.

GTA V Araçları ve Yenilikleri

GTA V araçları arasında birçoğu tanıdık ve daha önceki serilerinde kesinlikle kullanılmış listenizdedir. Ancak burada olaylar tamamen farklılaşıyor ve deneyim iki katına çıkartılıyor. Araçlar günümüzde bulundurduğu özelliklere ve yapılara daha yakın şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca önceki serilerine nazaran daha fazla çeşitlilik mevcuttur.

Aynı şekilde araçlarınızı isteğinize göre modifiye edebilir ve özel renkler tercih edebilirsiniz. Tabi burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur bütçedir. Araç üzerinde değişiklik yapmak oldukça tuzlu ve bütçenizin hızla eksilmesine sebep olacaktır. Fakat görsel şölenin yanında oyun içi paranın lafı mı olur.

GTA V Silahları

Şöyle bir baktığınızda eski serilerinde attığımız roketleri ve füzeleri hatırlayınca bir iç geçiriyoruz. Ancak merak etmeyin bu serüven GTA V ile devam ediyor. Hatta daha çok silah çeşidi ve güçlendirilmiş yapıları gözükmektedir. Ancak dikkat etmelisiniz silah ateşlenmesinde hala polisler 6 yıldızlı şekilde peşinize takılabilir.

Altı yıldız olması burada daha zordur. Ancak takıldıkları zaman polis sayısı binlere ulaşmaktadır. Bundan ötürü şansınızı fazla zorlamaya gerek yok. Ancak aksiyonu zirveye çıkartmak için neden göz ardı edelim ki?

Grand Theft Auto Online

grand theft auto online
Grand Theft Auto Online

GTA online ile birçok deneyimin beraberinde geleceği serüvene başlamaya hazır olun. Şayet içeriği oldukça şatafatlı ve muazzam ötesi keyif alacağınız süreçlerden oluşmaktadır. Oyunun ana temasına uygun şekilde düzenlenen pek çok etkinliğe katılma fırsatınız olacaktır.

Böylece online şekilde diğer çevrimiçi üyelerle rekabeti had safhalara çıkartacak karşılaşmalar düzenleyebilirsiniz. Örneğin birçok etkinlik içerisinde bireysel katılım gösterme şansınız olduğu gibi diğer çevrimiçi üyelere karşı rekabet sürecine girmeniz mümkündür.

GTA Online Etkinlikleri

Birbirinden güzel ve eşsiz deneyim sunacak oyun içi etkinliğe ulaşmanız mümkündür. Ancak aralarında en çok sevilen ve sürekli rekabetin olduğu etkinlikleri sizler için listeledik. Aralarında en beğendiğinizi ve becerilerinizin yatkın olduğu etkinliği seçebilirsiniz.

 • Golf: Haritanız üzerinde konumlandırılmış birçok golf kulübü bulabilirsiniz. Aralarından bir tanesini seçerek gidebilir ve etkinliğe başlayabilirsiniz. Dilerseniz bireysel şekilde oynama fırsatınız vardır. Ancak diğer çevrimiçi rakiplere karşı oyun başlatabilirsiniz. Oyunun mantığı çok basit en az hamleyle topu deliğe sokmalı ve skorda öne geçmelisiniz. Böylece oyun galibi olmak oldukça basittir.
 • Poligon: Adından da anlayacağımız gibi oyun içerisinde bulunan silahları deneyimlemek ve niteliklerini öğrenmek için kullanacağımız etkinliktir. Ancak buranın ekstra bir durumu vardır ki bireysel denemelerinizin yanında rakiplere karşı savaş ilan edebilirsiniz. Silahınızı kuşanın ve rakiplerinize davet gönderin. Hedef vuruşlarınızın oranına göre kazanma şansınız artmaktadır.
 • Bilek Güreşi: Karakterinizin gücüyle stratejik hamlelerinizi birleştireceğiniz etkinliktir. Parmak hareketleri, fiziksel durumu ve hareket kabiliyeti yüksek oranla önemlidir. Böylece gücünüzü ispatlamak ve rakiplerinizi yenmek için meydan okuyun. Bu süreç sizi oldukça keyiflendirecek ve vaktinizi değerli hale getirecektir.
 • Lap Dance: Eski serilerden hatırlayacağımız ve özellikle Vice Ctiy anılarınızı canlandıracak etkinliktir. Burası bir gece kulübü ve içerisinde dans yetenekleri bulunan hanımefendiler olacaktır. Dilerseniz strip kulübünde bütün dansçıları izleyebilirsiniz veya 40 dolar karşılığında size özel dans şovlarına katılabilirsiniz.

Grand Theft Auto V Amacı Ne?

grand theft auto v amaci ne
Grand Theft Auto V Amacı Ne?

GTA 5 amacını oldukça açık şekilde ifade eden ve oyun içerisinde ki senaryosuyla bunu güçlendiren bir yapıdır. Suç geçmişleri kabarık iki ana karakter ve illegal dünyaya girme çabasında bulunan üçüncü karakter ile bizi karşılamaktadır.

Oyunun amacı ise bu suçlular arasında size en cazip geleni seçmek ve tarafınıza iletilen çeşitli görevleri yapmaktır. Bu görevler illegal olacaktır ve büyük ölçüde para kazandıracaktır. Ancak dikkat etmelisiniz ki suç dünyasının kabarık sicilinize yenisini eklememesi gerekir. Stratejik hamleler izlemeli ve roleplay kabiliyetinizi güçlendirmelisiniz.

Grand Theft Auto V Hangi Platformlarda Oynanabilir?

grand theft auto v hangi platformlarda oynanabilir
Grand Theft Auto V Hangi Platformlarda Oynanabilir?

GTA V çıkışıyla beraber birçok platformda oynanabilir hale getirilmiştir. Günümüze kadar yapılan güncellemeler ve uyarlamalar sonucu ekstra platform seçenekleri de eklenmiştir. Ancak macOS tabanlı sistemler için hala kullanımı bulunmamaktadır.

 • Microsoft Windows İşletim Sistemi

GTA 5 Windows işletim sistemlerinde oynanabilir ve ilk çıkışıyla beraber buna göre şekillendiğini görebiliriz. Aynı zamanda Windows tabanlı bilgisayarlar üzerinde kullanılabilir ve sistem özelliklerinize göre performans almanız mümkündür. Grafik kalitesinden ötürü oldukça sistem yoran ve gereksinimleri hayli yüksek safhalarda seyir eden oyundur.

 • PlayStation 3, 4 ve 5

PlayStation üzerinde GTA 5 deneyimini yaşamak isteyenlere nazaran gamepad ile oynanması oldukça kolay oyundur. Çıkış tarihi ile beraber ilk uyumlu olduğu platformlardan birisidir. Ayrıca PlayStation 5 çıkışıyla beraber uyumluluk göstermesi sağlanmış ve rahatlıkla oynandığı gözükmektedir.

 • Xbox One, Xbox 360, Xbox X ve S serisi

Xbox oyun konsollarına uygun şekilde dizayn edilen ve sürecin işleyişiyle beraber yeni serilerine adapte edilen oyundur. Aynı zamanda kontrolcü üzerinde tuş atamalarıyla oyun deneyiminizi daha üst seviyeye çıkartması mümkündür.

Grand Theft Auto V Sistem Gereksinimleri

grand theft auto v sistem gereksinimleri
Grand Theft Auto V Sistem Gereksinimleri

GTA 5 sistem gereksinimleri yönünden oldukça yorucu ve aç gözlü bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak grafik kalitesi, objelerin geliştirilmesi, araçların ve diğer özelliklerin eklenmesiyle ekstra yükün oluşacağını belirtmeliyiz. Fakat bu durum oyunun sevenlerine karşı pek etkili değildir. Şayet sistem gereksinimlerinizi minimum ve önerilen seviyesinde tutmanız yeterli olacaktır.

GTA V Minimum Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Intel i5 3470 / Intel Core Q6600 / AMD Phenom 9850 / AMD Ryzen 3 3100 ve minimum 4 çekirdekli diğer işlemciler tercih edilebilir.  

Bellek: 4 GB

Ekran Kartı: AMD HD 4870 / NVIDIA 9800 GT / AMD RX 470-580 arası / NVIDIA GeForce GTX 660  ve DX 10 üzeri destekleyen 1 GB üstü ekran kartları kullanılabilir.

Depolama: 90 GB

DirectX: DirectX 10 ve üzeri sürüm

İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 64 Bit olmak zorundadır. 64 Bit altı sürüm tavsiye etmiyoruz.  

Editör Notları: Oyun içerisinde grafik ayarlarınızı biraz düşürme durumunuz olacaktır. Ancak 720p ve 1080p çözünürlüklerinde oynamanız mümkündür. 1080p 60fps grafik kalitesini alacak şekilde performans sağlayacaktır.

GTA V Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Intel i5-6600K / AMD Ryzen 5 2600 / Intel i7-6700K / AMD X8 FX-8350 / AMD Ryzen 5 3500X

Bellek: 8 GB DDR4

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 / AMD RX 5500 XT / NVIDIA GeForce GTX 980Ti / AMD RX 580-590

Depolama: 90 GB

DirectX: DirectX 10 ve üzeri sürüm

İşletim Sistemi: Windows 8.1 (64 Bit), Windows 8 (64 Bit) ve Windows 10 Pro (64 Bit)

Editör Notları: Önerilen sistem gereksinimlerini karşılayan veya bu özelliklere yakın parçalar kullanmanız durumunda oyunu rahatlıkla oynamanız mümkündür. Özellikle orta grafik ayarlarında 1080p 60fps görüntü kalitesine erişebilirsiniz. Ancak ayarları stabil düzenlemeniz durumunda FPS oranınız yükselecektir.

apu sistemlerde gta v icin islemci onerisi ryzen 5 2400g
GTA V için APU Sistemlerde Kullanabileceğiniz İşlemci Önerisi Ryzen 5 2400G

GTA V Kaç GB 2021

gta v kac gb 2021
GTA V Kaç GB 2021

GTA 5 kaç GB sorusu özellikle 2021 yılında oldukça fazla karşımıza çıkmaktadır. Güncel şekilde oyunun dosya boyutu 100 GB ve üzerine çıkmıştır. Ancak önerilen ve minimum depolama alanınızın 90 GB olması yeterli olacaktır. Tabi bu oyuna gelen güncellemelerle maalesef ki yükselmektedir. Epic Games ve Steam üzerinden GTA 5 indirirken 100 GB depolama alanı yeterli olacaktır.

Grand Theft Auto V Ücretsiz Nasıl İndirilir?

GTA 5 ücretsiz indirme süreçleri maalesef ki aracılar ve Rockstar Games tarafından belirlenmektedir. Şuan için oyunun ücretsiz indirileceği veya ücretsiz oyunlar listesine girdiği gözükmemektedir. Ancak Epic Games ve Steam üzerinde dönemsel olarak ücretsiz listesine girmektedir.

Rockstar Games tarafından bir süre önce ücretsiz hale getirilen oyun, Epic Games üzerinden sipariş verilebiliyordu. Ancak ilerleyen süreçlerde Steam üzerinde ücretsiz sağlanacağı düşünülmektedir. Tabi Steam ve Rockstar tarafından resmi açıklaması yapılmamıştır.

GTA 5 Online Kaç TL PC 2021

GTA V online 2021 yılında PC platformu için iki farklı yerde satışa sunulmuştur. Çıkışından bu yana Epic Games ve Steam üzerinde satın almanız mümkün olan oyunun ücreti son dönemlerde indirime girmiştir. GTA 5 online 157,64 TL’dir.

Grand Theft Auto V Fiyat

GTA V fiyatı dönemsel olarak indirime girmekte veya artış göstermektedir. Ancak satışı yapılan platformlar üzerinden takip etmeniz durumunda indirimleri yakalamanız mümkündür. Ayrıca her oynanabilir platform için ücretlendirme politikası değişmektedir.

PlayStation ve Xbox oyun konsolları için ücretlendirme biraz fazla olsa dahi, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için ücretlendirme daha düşüktür. Tabi burada oynayacağınız platformu seçmeli ve ardından satın alacağınız mağazaya yönelmelisiniz. Sizler için listelediğimiz fiyat ve alabileceğiniz yerin listesi aşağıdaki gibidir.

GTA V Satın Al Steam

gta v satin al steam
GTA V Satın Al Steam

GTA 5 Steam üzerinde çıkışından bu yana satışını sürdüren ve dönemsel olarak rekorları kırmayı başarmış oyundur. Özellikle Steam üzerinde sürekli indirim süreçlerinin oluşması ise yoğun ilgiden kaynaklıdır. Ayrıca satın alırken üç farklı paket seçeneği ve bir adet oyun içi paketi bulunmaktadır.

GTA V: Premium Edition Satın Al

GTA 5, GTA V – Criminal Enterprise Starter Pack ‘156,74 TL’

 • GTA V: Premium Edition ve Büyük Beyaz Köpek Balığı Kartı

GTA 5, GTA V – Criminal Enterprise Starter Pack, GTA V: Great White Shark Card ‘194,23 TL’

 • GTA V: Premium Edition ve Megalodon Shark Card

GTA 5, GTA 5 – Criminal Enterprise Starter Pack, GTA V: Megalodon Shark Card ‘300,14 TL’

Grand Theft Auto V: Premium Edition Satın Al Epic Games

grand theft auto v premium edition satin al epic games
Grand Theft Auto V: Premium Edition Satın Al Epic Games

GTA V: Premium Edition paketini satın almak için Epic Games üzerinden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Tek paket şeklinde satın almanız mümkün olan oyun, içeriğinde bütün özelliklerine sahip olacaksınızdır. Ayrıca geçtiğimiz aylarda yapılan ücretsiz kampanyasından ilerleyen süreçlerde de tekrar getirilmesini bekliyoruz. GTA 5 Epic Games fiyatı 169 TL’dir.

GTA V Satın Al PlayStation Store

gta v satin al playstation store
GTA V Satın Al PlayStation Store

GTA V, PlayStation Store üzerinden satın alınması mümkündür. PS3, PS4 ve PS5 model cihazınız için uyumluluk göstermekte ve tek seferlik alımla çözüme ulaşabilirsiniz. GTA 5 PlayStation Store fiyatı 319 TL’dir.

GTA 5 Satın Al Xbox

gta 5 satin al xbox
GTA 5 Satın Al Xbox

Xbox üzerinden GTA 5 satın almak isterseniz sizi karşılayacak totalde dört farklı paket seçeneği bulunmaktadır. Steam üzerinde paylaşılan PC paketleri aynı şekilde Xbox oyun konsolu içinde geçerlidir. Paketlerin en ucuzu 132,00 TL ve en pahalısı 302,00 TL’dir. Xbox GTA V: Premium Edition paketi 82,50 TL’dir.

Telefona GTA 5 Nasıl Yüklenir?

telefona gta 5 nasil yuklenir
Telefona GTA 5 Nasıl Yüklenir?

GTA V, PC ve konsollar arasında en çok oynana oyunlar arasında yer almaktadır. Ancak maalesef ki Rockstar Games tarafından mobil sürümünün getirilmediği gözükmektedir. Birçok kullanıcı mobil üzerinde deneyim yaşamak adına istiyor veya en azından denemek istiyor. Tabi AppStore ve Google Play Store üzerinde indirme bağlantıları bulunmuyor.

Ancak oyunu mobile indirmenin bir farklı yolu daha vardır. Aşağıda vereceğimiz oyunun indirme bağlantısından gerekli yükleyici dosyasını elde edebilirsiniz. Yaklaşık 40 MB boyutunda yer kaplayacaktır. Oyunun PC ve konsolda alınan hazzını yaşamayacak olsanız da sizi memnun edecektir.

 • GTA 5 Mobile indirme bağlantısına tıklayınız. ‘İndirmek için tıklayın’
 • Ardından inen dosyanın 40 MB değerinde kurulumu mevcuttur. Install (Yükle) diyerek ilerleyiniz. ‘Yükleme işlemi başlayacaktır.’
 • Ardından oyuna giriş yapabilir ve tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Grand Theft Auto V Genel Bilgiler

 • Geliştirici: Rockstar North
 • Seri: Grand Theft Auto
 • Platformlar: Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox 360, Xbox One, Xbox X ve S serisi
 • Yayıncılar: Rockstar Games
 • Oyun Modları: Tek oyunculu ve Çok oyunculu oyun
 • Motor: Rockstar Advanced Game Engine
 • Çıkış Tarihi: 17 Eylül 2013
 • Oyun Türü: Roleplay Game (RPG)