Kayıt Ol
section-icon

Forum

Oyuncuların yer aldığı forumumuzda sizleri görmek ne güzel! Hemen aklına takılan veya fikir almak istediğin konuları paylaşmaya başla.

Welcome To

Nvidia GeForce RTX 3090 Özellikleri Yayınlandı!

Forumlar PC ve İnternet Donanım Nvidia GeForce RTX 3090 Özellikleri Yayınlandı!

 • Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • Nvidia GeForce RTX serisinin en güçlü ve iddialı olarak sunulan RTX 3090 muhteşem özellikleriyle dikkat çekmektedir. Şimdiye kadar ki en güçlü ekran kartı olan RTX 3090 özellikleriyle en hızlı olduğunu kanıtlıyor.

  Nvidia, 1 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirilmiş olan yeni RTX 30 serisini tanıtmış bulunmaktadır.

  nvidia-geforce-rtx-3090-ozellikleri-3

  Nvidia GeForce RTX 3090 ekran kartı özellikleri:

  -Termal odaklı yeni ve sessiz tasarım.

  -AV1  Codec Desteği.

  -8k görüntü desteği.

  -Diğer bilişenlerle uyumlu.

  -24GB Micron GDDR6X bellek yapısı.

  -Ampere Mimarisi.

  -10496 Nvidia CUDA çekirdekleri.

  -Bellek arayüzü 384 bit.

  -Bellek hızı 19500MHz.

  -DirectX 12 Ultimate desteği.

  DLSS Hızlandırması:

  nvidia-geforce-rtx-3090-ozellikleri

  Nvidia DLSS yan adıyla Deep Learning Super Sampling, RTX serisine özelleştirilmiş yapay zeka görüntü işleme teknolojisi olarak bilinmektedir. DLSS teknoloji özelliği, ekran kartının içerisinde bulunan Tensor çekirdeklerle birlikte eş zamanlı çalışmaktadır. Bilgisayarınızdan sürekli geri bildirimleri almakta ve bu ekran kartıyla alabileceğiniz en üst düzey performansı size sunmaktadır. Aynı zamanda DLSS, kare hızı ve grafik ayarlarınızla birlikte Ray Tracing teknolojisini ve tam anlamıyla çözünürlüğü en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmış bir teknolojidir.

  8K Görüntü Desteği:

  Nvidia GeForce RTX 3090 ekran kartı son derece iddialı bir çözünürlük sunmakta olduğunu söyleyebiliriz. 60 FPS’de tam olarak 8k çözünürlüğünün yüksek bir oyun deneyimini sunacaktır.

  nvidia-geforce-rtx-3090-ozellikleri-1

  AV1 Codec Desteği:

  Nvidia GeForce RTX 3090, AV1 Codec desteğiyle birlikte ilk ekran kartı olmayı niteliğini taşımaktadır. Bu özellik sayesinde olan 8K HDR videoların hepsininin bant genişliğini %50 daha az kullanıp izleyebiliyor.

  Yeni ve yüksek seviyede olan Nvidia GeForce RTX 3090 ekran kartında %100 alüminyum alaşımlı ve nano karbon kaplamalı soğutucular bulunmaktadır. Bu soğutucuların asıl işlevi alacağınız performans ne kadar yüksek olursa olsun ekran kartının ısı değerini maksimum 93 derece olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. GeForce RTX 3090 bu durumda %50 daha fazla hava akışı olasılığına ve %30 soğutma gücüne sahip olmuştur. Aynı zamanda önceki nesillere göre 3 kat performanslı ve sessiz çalıştığını söyleyebiliriz.

  Diğer bileşenlerle uyumu:

  Nvidia GeForce RTX 3090 ekran kartının kullandığı güç 350W olarak hesaplanmıştır ve kullanıcısının en az 750W bir güce sahip güç kaynağına sahip olması önerilmektedir. Eğer daha güçlü bir işlemciye sahipseniz en az 1000W değerinde bir güç kaynağına sahip olmanız önerilir bu çok daha iyi olmaktadır.2x PCIe 8-pin ile çalışmakta ve Nvidia GeForce RTX 3090’ı kasaya yerleştirmek için 3 slot yüksekliğe ihtiyacınız bulunmaktadır.

  24 GB Micron GDDR6X Bellek:

  Nvidia GeForce RTX 3090 bugüne kadar ki görülebilecek en yüksek bellek oranına sahip olmuştur.Bu belleği, ekran kartını en güçlü yapacak özelliği bellek boyutu ve hızı olarak tanımlayabiliriz.

  GeForce RTX 3090, ampere mimarisiyle birlikte GA102 grafik işlemcisinin üzerine kurulmuş olan çok yüksek seviyede iddiali ekran kartıdır.8 nanometre güce sahip olan bu çip TSMC şirketiyle iş yapmış olan Nvidia’nın Samsung’la anlaşmasının son seviye şaşırtıcı olduğunu söyleyebilmekteyiz.

  nvidia-geforce-rtx-3090-ozellikleri-2

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.