Kayıt Ol

Oyun Önerisi - 07/04/2021

En Çok Satan 10 PlayStation Oyunu

En çok satan PlayStation oyunu ve şirketlerinin elde ettiği gelirler ile beraber oyuncuların vazgeçilmezi haline gelen popülerliklerini göreceğiz. Oyunlar ve oyuncular arasında birçok farklı anlamda bağ söz konusudur. Hırs, kazanma arzusu, oyun sonuna ulaşma ve rekabeti sevenler olarak çeşitli kategoriye ayırabiliriz.

Tabi bu süreç oyun konsolları ve PC arasında oldukça büyük farklılık göstermektedir. Şayet oyun konsollarında oynayacağınız oyunların sayısı, PC ortamına göre daha azdır. Bu imkanları sunmuyor olsa da oyun konsolları, oyuncular için hala gözbebeği konumundadır.

Sadece oyun amaçlı isteklerde kullanılan oyun konsolları, PC gibi birçok dalda işinize yaramıyor olacaktır. Ancak bilgisayar setupları kurmaktan daha avantajlı olduğu düşünülmektedir. Fakat oyun kapsamı daha az ve bilgisayar kullanıcılarına göre az kitleye sahip olmasından ötürü oyun konsolları için alacağınız, oyunlarda daha yüksek ücretlendirmeler ile karşılaşırsınız.

İşte En Çok Satan ve En İyi PlayStation Oyunları

En iyi playstation oyunları, genel olarak satın alma ve oyuncuların dikkatini vermesi ile popülerliği artanlar olarak listelenmektedir. Bilgisayar oyunları arasında da dikkat edebileceğiniz gibi birçok oyun benzerdir. Sadece oynanan platformu farklılık gösterecektir.

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

playerunknowns-battleground-pubg

PUBG olarak bilinen PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunu çıkış tarihinden bu yana bütün oyun camiasında adını çokça duyurdu. Tabi bu süreç günümüzde biraz daha kısıtlı hale gelse ve popülerliğini ufak çapta dahi olsa kaybetme durumu oldu.

Popülerliğini biraz kaybetmiş olsa dahil oyun konsolunda en çok satanlar listesine girmeyi başarıyor. 2020 yılının son çeyreğine göre tutulan hesaplar neticesinde bütün platformlarda 70 milyon satışı bulunan oyun, Playstation için 7,6 Milyon kez satın alınmıştır. Tabi bu oran sadece PS4 için gerçekleşen verilere göre sunulmuştur.

Horizon Zero Dawn

horizon-zero-dawn

Grafik ve çeşitli hikayeleri ile oyuncuları kendine hayran bırakan Horizon Zero Dawn oyunu PlayStation platformunda en çok satanlar listesinde yerini almayı başardı. Birçok yönden kendini sevdiren, ancak genel olarak bakıldığında hikayelerin göz kamaştırdığı açıktır.

Guerrilla Games tarafından piyasaya sürülen oyunun ilk süreçte PS4 için 2017 yılında piyasaya sürülen sürümü ile tanışmıştık. Popülerliğini bu süreçte oluşturan ve biraz zaman geçmesinin ardından PC platformuna taşındığı görülmüştür. Oyun çıkış tarihinden bu yana PlayStation platformu içerisinde toplam 10 milyon kez satın alınmıştır.

Grand Theft Auto IV (GTA 4)

grand-theft-auto-ıv

GTA IV, tüm zamanların yüksek ölçüde en güzel hikaye anlatımı ve sevilen oyunları arasında yerini koruyan oyunlardan birisidir. Tabi bu süreçte sadece PC platformu değil, aynı zamanda oyun konsolu bölümünde de etkisini göstermiştir. Rockstar Games tarafından köklü geçmişe sahip oyun, bu serisinde ise PlayStation en çok satanları arasında sırasını almıştır.

Şirket sinema tarzını aşması ve gerçekçi sahneler oluşturması ile daha ön plana çıkacak hamleyi yapmıştır. Birçok oyuna örnek olan bu yapı ve gidişatı ise oyuncuların dikkatinden kaçmamıştır. GTA IV, PlayStation platformunda toplam 11,75 Milyon satın alınması ile listenin üçüncü sırasındadır.

God Of War

god-of-war

Video oyunlarını farklı bir noktaya taşıyan God of War, İskandinav versiyonu ile PlayStation platformunu sallamayı başarmıştı. Oyun içerisinde bulunan karakterleri ile yapısına anlam katmayı başarmış ve epeyce geniş dünyası ile oyuncuların dikkatini çekmiştir. PlayStation üzerinde toplam satın alma değerleri ise 12 Milyon üzerindedir.

Marvel’s Spider-Man

marvels-spider-man-13-2-milyon-satin-alma

PlayStation 2 dönemlerinden hatırlayan ve döneminde 2,1 milyon satması ile başarı elde eden şirket, yeni konsollar ile daha büyük satış değerlerini elde etmiştir. Spider Man, yeni versiyonu ile toplamda 13,2 milyon satış değerlerine ulaşmıştır. Birçok kostüm ve yeni görevlerin bulunduğu serüvende ek DLC paketi ise oyuna farklı hava katmaktadır.

Red Dead Redemption 2

red-dead-redemption-2-13-94-milyon-satin-alma

Çıkış tarihinde büyük satış rakamlarına ulaşan ve ilk iki hafta içerisinde toplam 17 milyon, totalde PlayStation konsolunda 13,94 milyon satış değerleri ile gündeme bomba gibi düşmüştü. Ayrıca diğer platformlarda 29 milyon kopya satışı yapılarak video oyun tarihinde yerini almayı başardı.

Uncharted 4 A Thief’s End

uncharted-4-a-thiefs-end-16-milyon-satin-alma

Serinin son oyunu olan ve hikayesinde canlandırdığı ana karakteri Nathan Drake geçmişi uzun süreçlere dayanmaktadır. Çıkışının ardından kısa süre içerisinde 16 milyon satın alınan oyun, bağımsız oyundan ziyade seri olarak gözüken video oyunları arasındadır.

The Last Of Us

the-last-of-us-11-79-milyon-satin-alma

Ellie ve Joel ikilisinin arasında başlayan ilişkiyi konu edinen oyun The Last Of Us, deneyimli hikayelerin gerçekleştiği bir oyun haline gelmiştir. Zombilerle dolup taşan bir dünya ve hayatta kalma savaşı veren iki genç karakter vardır. Zamanla aralarında ki bağ aile kurma yoluna doğru giden ve büyük bir kaosun içerisinde kötü hal alan dünyaya karşı koyma mücadelesini göstermektedir.

PS3 konsolu ile yayın hayatına başlayan oyun, ilk dönemlerinde toplam 7 milyon satış değerlerine ulaşmıştı. Ancak oyuncular tarafından bahsedilen istekler neticesinde PS4 konsoluna uyarlanmıştır. Böylece satış yeni versiyon ile 11,79 milyon değerlerine ulaşmıştır.

Grand Theft Auto V (GTA V)

grand-theft-auto-v-39-70-milyon-satin-alma

GTA San Andreas oyununu bilmeyen ve daha önce deneyimlememiş oyuncu yoktur. Grand Theft Auto V oyunu ise bu sürümden esinlenerek devamını oluşturan yapıya sahiptir. Daha gerçekçi ve aksiyon dolu hale getirilen oyun ise PlayStation platformunun en çok satan 2. oyunu olarak listeye adını yazdırmıştır.

RPG oyun kategorisinde yer alan ve kusursuz şekilde oyun mantığını yansıtan Rockstar Games, sadece PlayStation konsolunda 39,70 milyon satış değerlerine ulaştı. PS3 konsolunda 20,31 milyon ve PS4 konsolunda 19,39 milyon kopya satışı yapılmıştır. Bu süreçte bütün oynanabilir platformlarda toplam satış miktarı ise 130 milyonu aşmıştır.

Minecraft En Çok Satılan PlayStation Oyunu

minecraft-100-milyon-satin-alma

PlayStation platformunun en çok satan oyunu ise 100 milyon ile Minecraft olmuştur. En çok satan PS4 oyunu olarak tarihe geçen ve her geçen gün kitlesi artan oyunun tüm platformlarda satıştadır. PC ve mobil cihazlar üzerinde oynanmaya devam eden ve büyük kitleye öncülük eden oyun, oyun konsollarında gösterdiği büyük potansiyeli ile hala en popüler yapı olduğunu göstermektedir.

Microsoft, 2014 yılında satın aldığı Minecraft oyunu ile birçok güncellemeyi beraberinde getirmişti. Böylece oyuncuyu elinde tutmayı başarmış ve her gün yenilerini listeye katmayı ise göstermiştir.