Kayıt Ol

Oyun Haberi - 29/04/2021

E3 2021 Oyun Fuarı Başladı! E3 2021 ve Yazın Başlayacak Tüm Oyun Fuarları

E3 2021 oyun fuarı geçtiğimiz yıl yoğunlaşmaya başlayan Covid-19 pandemisi nedeniyle iptal edilmişti. Ancak bu yıl oyuncuları ve oyun şirketlerini sevindiren haber ile karşımıza çıkmayı başardılar. Dünya genelinde herkesin ücretsiz şekilde katılım sağlayabileceği fuar için başlangıç yapıldı. Tarihlerin resmi olarak belirtilmesi ile beraber oyun şirketleri kollarını sıvamaya başladı.

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen oyun fuarları maalesef geçen yıl yoğun şekilde yaşanan Covid-19 sebebiyle kabul edilmemişti. Ancak izinlerin tamamlanması ve oyuncuların baskıları ile bu yıl düzenlenmesinde sakınca görülmedi. E3 oyun fuarı ise bu durumdan etkilenmesinin ardından 2021 yılında oyun camiasını sevindirecek haberi verdi.

Dijital olarak gerçekleşecek fuarda herkes ücretsiz şekilde katılım sağlayabilecek ve oyun şirketleri yeniliklerini tanıtabilecektir. Aynı zamanda oyuncular için oluşturulan sergiler ise şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Birçok oyuncu topluluğu 2020 yılında iptal edilen fuar etkinliğinden ötürü üzüntülü tavrını ortaya koymuştu. Tabi bu durum etkinliğin gerçekleştirilmesine sebep olamamıştı. Ancak 2021 yılında da devam eden tavırlar neticesinde E3 oyun fuarı iptal edilmemiştir.

e3-2021-dijital-oyun-fuari-ne-zaman-basliyor

E3 2021 herkese açık ve tamamen dijital şekilde gerçekleşecek fuar dönemini sürdürecektir. Birçok belirsiz durumlar devam ediyor. Ancak kesinleşen net bir durum var ise oda fuarın yapılacak olmasıdır. Haziran ayında tamamen başlayacak etkinlik öncesinde çeşitli aktivitelerin yapılacağı duyuruldu. Final Fantasy XIV Dijital Fan Festivali 14 ve 15 Mayıs tarihlerinde aktif şekilde etkinliğini başlatacaktır. Ardından 5 Haziran tarihinde Indie Live Expo fuarı ile devam edilecektir. Asya firmaları tarafından gerçekleştirilecek birçok yapımları da burada görebileceğiz.

Dijital oyun fuarı olarak gerçekleştirilecek etkinlikte birçok oyuncuya, şirketler tarafından hediyelerin sunulması bekleniyor. Tabi bu durum kesinleşmemiş ve resmi şekilde duyurusu yapılmamıştır. Ancak her yıl düzenlenen oyun fuarlarında bunun olduğunu görebiliyoruz. Bu yıl şirketlerin oyuncuları üzerine daha çok düşeceğini düşünmemiz ise hediyelere konusunda umutlanmamızı sağlıyor.

12-15 Haziran Büyük Gün! E3 2021 Oyun Fuarı Başlıyor

12-15-haziran-buyuk-gun-e3-2021-oyun-fuari-basliyor

E3 2021 fuarı ile gerçekleşecek oyun camiasına yönelik etkinliğin büyük açılışı yapılacaktır. Bu süreçte birçok ana partner ise fuarda yer alacak ve açılışa istinaden çeşitli yenilikler ile karşılayacaktır. 12 Haziran Cumartesi günü başlangıcı yapılacak E3 2021 fuarı, 15 Haziran Salı gününe kadar sürecektir. Bu süreçte oyuncu topluluğu dahil olmak üzere herkes ücretsiz katılım sağlayabilecektir.

Dijital fuar olarak gerçekleştirilecek etkinlikte ana partnerlerin ismi belli oldu. Tanıdığımız ve yakından takip ettiğimiz köklü şirketlerin listede yer aldığı görülmektedir. Olanakların kısıtlı olması ve sadece dijital süreçten faydalanabiliyor olmak ise kitlenin çoğunu rahatsız etmiştir. Tabi aza kanaat etmeyen çoğu bulamazmış. Bu yıl gerçekleşmesi bile mucize olan fuarın tadını çıkartmamız gerekiyor.

E3 2021 Oyun Fuarı Ana Partnerleri

e3-2021-oyun-fuari-ana-partnerleri
 • Nintendo
 • Capcom
 • Konami
 • Xbox
 • Koch Media
 • Take Two (Rockstar Games ve 2K’nın Ana Şirketidir)
 • Warner Bros
 • Ubisoft
 • Square Enix (Tamamen kesinleşmemiş ancak partner firmalar arasında bulunacaktır)

Ayrıca etkinlik içerisinde medya ve içerik tarafını üstlenen bu süreçte üretim konusunda destek vereceğini belirten partnerlerde olacaktır. E3 2021 medya ve içerik üretim partnerleri ise GamesRadar, IGN, PC Gamer ve Polygon olarak belirtilmiştir. Ayrıca onaylanma sürecinde bekleyen ve resmî açıklama ile listeye eklenen partnerler de PC Gaming Show ve Future Games Show olarak belirlenmiştir. Dijital olmasına rağmen büyük ses getiren bu etkinlikte eğlenceli vakitler geçirileceği anlaşılıyor.

16-22 Haziran Steam Next Fest Başlıyor!

16-22-haziran-steam-next-fest-basliyor

Steam Next Fest oyun fuarı içerisinde yer alacaktır. 16-22 Haziran tarihlerinde oyuncu topluluğuna karşı gerçekleştireceği etkinlikler tahmin ediliyor. 6 günlük serüvende Steam tarafından birçok oyunun demo sürümünü elde edebilecek ve çeşitli etkinlikler ile keyifli vakitler geçireceğimiz belli oluyor. Steam ücretsiz oyunları konusunda topluluğunu sürekli aktif tutan ve başarısını kanıtlayan platformlardan birisidir. Nitekim fuar sürecinde bunun daha üst noktalara çıkacağı ise gözle görülmektedir.

Festivalin içerisinde gerçekleşecek DOTA 2 etkinliği ise oyunun bağımlılarına duyurulan müjdeli haberdir. Ayrıca birçok yayıncı 6 gün boyunca gerçekleşecek fuar etkinliğinde yayın açacak ve bu süreçte ücretsiz demo sürümlerin izletileceği duyuruldu. Tabi her yayıncı kendine has oyun seçimleri yapacaktır. Böylece sıkılmadan geçireceğimiz 6 günlük festivalin doyasıya tadını çıkarabileceğiz. Belirtmeden geçmeyelim Valve sürpriz şekilde gerçekleşecek birçok etkinlik akışının duyurusunu henüz yapmamıştır.

Haziran ve Temmuz Aylarında Gerçekleşecek Farklı Etkinlikler

summer-game-fest-2021

Geoff Keighley tarafından ortaya çıkarılan Summer Game Fest, 2020 yılında E3 fuarının iptal edilmesiyle gelmişti. Haziran ayı itibariyle gerçekleştirilecek dijital fuar sürecinde yerini almayı planlamış ve birçok platform sahibi ile beraber ilerleyeceğini belirtmiştir. Birçok platform ve buna istinaden oyun geliştiricilerinin yer alması planlanan etkinlikte dikkatleri çekmeyi başarmışlardır.

guerrilla-collective-2021

Guerrilla Collective, 2020 yılında gerçekleştirdiği fuarda bağımsız oyun geliştiricileri ve orta düzey yayıncı topluluğunu bir araya getirmişti. Oldukça yoğun ve ilgi duyulan fuarda birçok etkinliğin yer alması bu sezonun habercisi olmayı başardı. Paradox Game ile ortaklık kurmasının ardından 2021 yılının tam anlamıyla büyük beklentilerden oluşacağını göstermiştir. Tabi bu beklenti tamamen oyunculara yönelik oluşacak etkinliklerin çapını yükseltecektir. Haziran ayında gerçekleşecek dijital fuarda yerini alacaklarını bildirmeleriyle beraber detayların devamı bildirilmemiştir.

tennocon-2021

Tennocon ise 17 Temmuz tarihinde başlayacağı fuarda büyük beklentilerin karşılanacağını duyurmuştur. Özellikle birçok oyun severin yakından takip ettiği Warframe oyunu hakkında muazzam detayların yer aldığı süreçte, kesinlikle doyasıya vakitler geçirilecektir. Warframe büyük güncellemesinin bu fuarda tamamlanması ve oyuncularına sunulacağı açıklanmıştır. Topluluk etkinliğinin üst düzey şekilde aktarılacağı ve oyuncuların memnuniyetinin arttırılacağı ise yapılan açıklamalarda belirtilmiştir.

Haziran ve Temmuz Ayında Fuarda Göreceğimiz Diğer Etkinlik Sahipleri:

haziran-ve-temmuz-ayinda-gorecegimiz-diger-etkinlik-sahipleri

Fuarın ilerleyen süreçlerinde gerçekleşecek etkinliklerin sahipleri belli oldu. Sizde bu süreçte ücretsiz katılım gösterebilir ve tamamen dijital oyun fuarına erişim sağlayabilirsiniz. Çeşitli etkinliklerin yapılması ve ücretsiz oyun demoları ile karşılaşacağınızı bilmenizi isteriz.

 • Summer Game Fast
 • Guerrilla Collective
 • Tennocon 2021

Birçok oyuncu topluluğu geçtiğimiz yıl gerçekleşmeyen fuarın, E3 2021 serüveninde dijital ortamdan katılım sağlayacağını biliyoruz. Hiç yoktan iyidir diyerek sizlerin bu durum hakkında düşüncelerini yorumlarda bizimle paylaşmasını istiyoruz. Eğlenceli ve bol aktiviteli geçeceğini düşündüğümüz fuarda sizce ekstra neler yaşanacaktır?

Oynamak İsteyeceğiniz 20 Mobil Oyun Tavsiyesi