Kayıt Ol

Oyun Önerisi - 30/04/2021

Düşük Sistem Gerektiren Oyunlar ve 10 Oyun Tavsiyesi!

Düşük sistem gerektiren oyunlar birçok kitleye ne yazık ki istemediği halde gereklilik sağlıyor. Oyunlara girerken donma, FPS dropları veya akışı etkileyecek birçok etken karşımıza çıkabiliyor. Ancak düşük ve orta seviye sistemler ile oynanması mümkün birçok keyifli oyunlar bulunmaktadır. Popülerliği hala zirvede olan veya tozlu raflarda unutulmuş birçok nostaljik seçenekler bulunmaktadır.

Bizde bu seçenekler arasında en ideal olan ve tamamen keyif alabileceğiniz seçimlerden oluşacak oyun listesine yer verdik. Acaba kasar mı? Oyun oynarken bir sorun yaşar mıyım? Bu gibi soruları geride bırakarak gönül rahatlığıyla eğlence dolu serüvenlere atılabilirsiniz. Listemizde bulundurduğumuz oyunlar genel itibariyle ücretsiz olarak sunulmuş ve online bağlantı kurabileceğiniz tercihlerden yanadır.

dusuk-sistem-gerektiren-10-oyun-tavsiyesi

Eski bilgisayarınız varsa ve senelerdir değiştirecek bütçeye ulaşamıyorsanız kesinlikle yazımızı detaylıca okumalısınız. Ayrıca bu oyunlara göz atmadan ve deneyimlemeden karar vermemelisiniz. Grafik kalitesi yönünden oldukça ideal ve oyun akışını etkilemeyecek şekilde geliştirilmişlerdir. Bundan ötürü düşük seviye sistemlerde dahil kasma ve donma gibi sorunlar yaşatmayacaktır. Peki eski bilgisayarınızla oynayabileceğiniz oyunlar listemizde nelere yer vermişiz. Hep beraber göz atalım.

Düşük Sistem Gerektiren 10 Oyun Tavsiyesi

dusuk-sistemlerde-oynayabileceginiz-oyunlar

Düşük sistem gerektiren 10 oyun tavsiyemizde kesinlikle yormayacak ve oyun içerisinde kaliteden ödün vermeyecek şekilde listelenmiştir. Birçok oyun aslında yakından tanıdığımız ve tahmini olarak güçlü sistemlerde oynanabileceğini düşünmekteyiz. Ancak bu algıyı ve yanılma şeklini tamamen geride bırakarak popülerliği zirvede olan keyfini çıkarabileceğiniz oyun listemize başlıyoruz.

  • Max Payne 2
  • Euro Truck Simulator 2
  • Half Life 2
  • Age of Empires 2
  • Mount & Blade: Warband
  • Portal
  • Bully Scholarship Edition
  • Journey
  • Diablo ll
  • The Witcher 2: Assassins of Kings

Listemizde yer alan bütün oyunların içeriğinden ve minimum sistem gereksinimlerinden bahsediyor olacağız. Özellikle düşük sistem gerektiren oyunlardır. Bundan ötürü rahatlıkla indirebilir ve keyfini çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Max Payne 2

Max Payne 2, Rockstar Games tarafından 2003 yılında çıkartılmış döneminin en çok seviyen oyunlarından birisidir. Birçok yaştan kitleye hitap eden ve büyüleyici hikayesi ile dikkatleri üzerine çeken oyunda eğlenmemek mümkün değildir. Savaş ve üçüncü şahıs nişancı türünde oluşan video oyun serisidir. İlk serisini oynayanların devamında aldıkları hazzı anlatmaya gerek yoktur.

Serinin ikinci oyunu tamamen grafik kalitesi yönünden iyileştirmelere ve dönemine istinaden düşük bütçeli bilgisayarlara yönelik oluşturulmuştur. Yeni serilerinde her ne kadar sistem gereksinimleri yükselse de bu durum 2. oluşumu etkilememiştir.

Max Payne 2 Sistem Gereksinimleri

Oyunun içeriğinden bahsettiğimiz süreçte grafik kalitesi durumundan bahsetmiştik. Buna istinaden oyunun akışını bozmayacak şekilde sürdürülmesi için sistem gereksinimleri oldukça basittir. Eski bilgisayarlarınızda oynarken kesinlikle sorun yaşamayacaksınızdır.

İşlemci: Intel Pentium lll 1 GHz veya Athlon or Celeron 1.2 GHz

RAM: 256 MB ve üzeri

Ekran Kartı: ASUS GeForce GT710-SL 1 GB 32Bit veya herhangi VRAM destekli 32 MB ekran kartı

Depolama: 2 GB

İşletim Sistemi: Windows 2000, XP, Vista, 7

Euro Truck Simulator 2

ETS 2 birçok oyuncu tarafından bilinen ve sevilen tır şoförlüğü simülasyonudur. Geceleri yapmak istediğinize karar veremiyor, vakit geçiremiyor veya canınız sıkılıyorsa kesinlikle içerisinde sizi sürükleyecek oyun yapısıdır. Tır şoförlüğü yaparak çeşitli görevleri üstlenir ve yolculuğa çıkarsınız. Aldığınız teslimat görevini tamamlamak için yollara düşeceksiniz ve dikkat etmelisiniz ki gerçek hayatta bulunan trafik kuralları burada geçerlidir.

Uzun yolculukları seviyor ve araç sürme gibi eylemlere hayır diyemiyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Her bütçeden oyuncuya hitap eden ve eski bilgisayarınızla bile rahatlıkla oynayabileceğiniz seçenekler arasında yer alır. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki görevleri yaptıkça yenileri gelir ve ekstra haritalar açılır. Aynı zamanda tırınızın gücünü, taşıyacağınız sevkiyatı ve dış görünüşünü değiştirme fırsatınız olacaktır.

Euro Truck Simulator 2 Sistem Gereksinimleri

ETS 2 sistem gereksinimleri açısından oldukça rahatlatıcı oyundur. İçerisinde bulunan grafik kalitesi, oyun akıcılığı ve çeşitli objeler sizleri engellememektedir. Bundan ötürü eski bilgisayarınızda gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz.

İşlemci: Intel Dual Core CPU 2.4 GHz ve üzeri

RAM: 4 GB

Ekran Kartı: GeForce GTS 450 Class – Intel HD 4000  

Depolama: 7 GB

İşletim Sistemi: Windows 7–8.1-10

Half Life 2

Valve tarafından üretilen birçok oyunun günümüzde popülerliğinin farkındayız. Özellikle Half-Life serisi geliştiricileri tarafından döneminin en zirvede yer alan oyunu olduğunu belirtiyor. Bunun birçok oyuncu kitlesi hala farkındadır. Oyun içi atmosferi ve sürükleyici hikaye yapısıyla bizleri karşılamaktadır. Serinin ilk başlangıcında dünya eskiye dönemeyecek halde zarar görüyor.

Kimse tarafından başarılamayan eski düzene dönül, serinin ikincisinde amansızca devam ediyor. Ancak bu süreçte siz dünyayı yıllar öncesinde oluşan düzenine döndürmeye çalışacaksınız. Sizce bu görevde ne kadar başarılı olabilirsiniz. Döneminin en iyi grafik kalitesi ve akıcı oyun serüvenini yaşatan Half Life 2 listemizin en gözde parçası olacaktır.

Half Life 2 Sistem Gereksinimleri

İlk defa oynuyor veya nostalji dönemlerinize dönmek istiyorsanız tamamen seçiminizin en gözdesi haline gelecek oyundur. Yapısı, amacı, içeriği ve sürükleyici temasıyla her bilgisayarda oynanabilecek türden seçim olacaktır. Peki oyunun sistem gereksinimleri minimum seviyede nasıl olmalıdır.

İşlemci: Intel Pentium 4 1.7 GHz – Intel Core i3-4005M ve herhangi 1.7 GHz değerinde işlemci seçilebilir.

RAM: 512 MB

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce MX 440 AGP 128 MB – AMD Radeon 8500M – 9000 ve üzeri

Depolama: 7 GB

İşletim Sistemi: Windows 7, 8.1, 10, XP, Vista

Age of Empires 2

Age of Empires 2, Microsoft tarafından 1999 yılında piyasaya sürülmüş ve döneminin en popüler strateji oyunları arasında yer almayı sağlamıştır. Birçok oyuncunun yıllarca keyifle oynadığı ve zamanla nostalji değerine ulaşmıştır. 2D grafik yapısıyla büyüleyici hikayeyi bir araya getirmek o dönemlerin en zor işi olsa gerek.

Kitlesini uzun yıllar boyunca saklayan oyunun 2010 yılında dahil güncellemesi yapılmaktaydı. Ancak ilerleyen süreçlerde HD Edition ve Definitive Edition sürümlerinin üzerine işlem yapılmadı. Bundan ötürü hala grafik tarafından ortalama ve düşük sistemlerde oynanmaya elverişlidir. Sizde strateji oyunlarına karşı ilgili ve sıcak tavırlı yaklaşım sağlıyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

Age of Empires 2 Sistem Gereksinimleri

Oyunun 2D yapısı ve içeriğinde bulunan grafik kalitesi dönemine nazaran oldukça gelişmiş düzeydedir. Ancak bu durum bilgisayarınızda oynarken üstün donanımlara sahip olmanız anlamına gelmemektedir. Çıkışından bu yana hala aynı şekilde düşük bütçeli sistemlere uyarlanmış şekildedir.

İşlemci: Intel Pentium 1405 ve üzeri

RAM: 1 GB

Ekran Kartı: NVIDIA 6200 256 MB 64 BIT ve üzeri

Depolama: 2 GB

İşletim Sistemi: Windows 7, 8 Pro, 8, Vista, 10

Mount & Blade: Warband

Warband, orta çağ dönemlerinde gerçekleşen hikayeyi konu almaktadır. Strateji bakımından dorukları yaşatacak ve serisinin en çok beğenilen oyunu olarak tarihe geçmektedir. Birçok oyuncu kitlesi tarafından uzun dönemler boyunca oynanan ve günümüzde hala popülerliğini kaybetmeyen kimliğe sahiptir. Genel olarak strateji oyunu severlerin denemeden geçmediği yapıdır.

Mount & Blade ll: Bannerlord geçtiğimiz yıllarda uzun soluklu çalışmalar ve büyük bir geliştirici kadrosu ile oluşturulmuştu. Ancak Warband serisi gibi tutarlılık gösterememiş ve onun kadar popüler olamamıştı. Buradan anlayacağımız gibi oyun hala ilk dönemlerinde oluşan kalitesini korumaktadır.

Mount & Blade: Warband Sistem Gereksinimleri

Oyunun çıkışı yıllar öncesine dayansa da aslında oldukça güzel grafik kalitesine ve akıcı serüvenlere sahiptir. Oyun deneyiminizi katlamak ve strateji kategorisinde keyifli vakitler geçirmek istiyorsanız tam size göre yapıya sahiptir. Sistem gereksinimleri konusunda şüphelerinizi atabilir ve eski bilgisayarınızla dahil çalıştırabilirsiniz.

İşlemci: AMD Liano A4 X2 3300 2.5 GHz – Intel Pentium 4 2.0 GHz ve üzeri

RAM: 512 MB

Ekran Kartı: NVIDIA 6200 256 MB 64 BIT veya 64 MB VRAM destekli 3D ekran kartı tercih edilebilir.

Depolama: 1 GB

İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, 7

Portal

Simülasyon oyun severlere istinaden tam anlamıyla eğlence odağı oyun portal, Valve tarafından iki seriden oluşan yapıya sahiptir. Genel itibariyle heyecanlı, taktik geliştirerek ve kısmen zeka odaklı oyundur. Bundan ötürü çıktığı yıllarda kendisini epeyce oynatmış ve günümüzde hala Steam gibi platformlarda tercih edilmektedir.

Oyun içerisinde portallar sizi yeni bölümlere geçirecek sırların anahtarıdır. Ancak bunun kilidini açan iki çeşit silah vardır. Kırmızı ve mavi renkli silahların işlevleri ve amaçları farklıdır. Açacağınız portal sizi farklı taraflara geçirecek ve sonunda yeni bölüme geçmeye hak kazanacaksınız. Strateji geliştirerek sürdüreceğiniz oyunda simülasyonun içinden kaçmaya hazır olun.

Portal Sistem Gereksinimleri

Portal, yapısı gereğince oldukça hafif ve grafik yönünden orta düzeyde bir oyundur. Sistem gereksinimleri yönünden kafanızı rahat ettirecek ve her türlü donanımla kolayca oynayabileceksiniz.

İşlemci: AMD Athlon XP-M 1400+ / Intel Pentium 4 1.7 GHz

RAM: 521 MB

Ekran Kartı: Radeon 8500 – GeForce 3 serisi ve üzeri

Depolama: 5 GB

İşletim Sistemi: Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 10

Bully Scholarship Edition

Okul yıllarını özleyen ve günümüzde yaşadığımız Covid-19 pandemisi döneminde hasretini gidermek isteyenlere nazaran oldukça ilgi çekici oyundur. Karakter yatılı okulunda oldukça kötü ortam ve şartlar altında eğitimini sürdürüyor. Jimmy Hopkins karakterini canlandırdığınız oyunda kendinizi geliştirmeye ve kötü ortam arasında dostluklar edinmeye çalışacaksınız.

Yaramazlık dönemlerinizi hatırlayacağınız ve bolca aksiyondan geçeceğiniz serüvende eğlenceli vakitler geçireceksiniz. Ancak korku dolu anlar yaşayacağınızın altını çizerek bu konuya değinmek gerekir. Çünkü okul oldukça zorlu şartlarda ilerlemenizi gerektirecektir. Böylece boş vakitlerinizi eski bilgisayarınızla değerlendirebilirsiniz.

Bully Scholarship Edition Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Intel Pentium 4 3 GHz – AMD Athlon 3000+ ve üzeri

RAM: 1 GB

Ekran Kartı: NVIDIA 6200 256 MB 64 BIT ve DirectX 9.0c ile Shader 3.0 destekleyen her ekran kartı geçerlidir.

Depolama: 5 GB

İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, 7

Journey

Sade ve keşif odaklı oyunları severlere özel üretilmiş tamamen araştırmacı ruhunuzu kabartacak yapıya sahiptir. Genel olarak kitlelerde yer edinmiş düşük sistem gereksinimlerinde kötü oyun yapıları karşılar algısını yıkacaksınız. Oldukça tatmin edici ve güzel grafik kalitesine sahip olan oyunda, hızlıca geçilecek bölümler yer almaktadır.

PlayStation 3 ile hayatımıza giren oyun, zamanla PC uyarlamasıyla karşımıza geldi. Kurgulanmış hikayesi bulunmayan ve zorlu süreçleri getirmeyen oyunda yapmanız gereken en önemli eylem koşmaktır. Koşarak farklı yerleri keşfetmeli ve karşınıza çıkan görevleri tamamlayarak ilerlemelisiniz. Böylece oyunun sonunu merak edecek ve bitirmek için çabalayacaksınız.

Journey Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Intel Core i3-2120 – AMD FX-4350 ve üzeri

RAM: 4 GB

Ekran Kartı: AMD Radeon HD 5750 – NVIDIA GTS 450

Depolama: 4 GB

İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10

Diablo ll

Diablo ll, gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunu desek yeridir. Blizzard tarafından yayınlanan ve çıkışından bu yana milyonları aşkın kitleye satışı gerçekleştirilen oyundur. Kuş bakışı açısı ile 2D görünüme sahip oyunda, kontrol edebileceğiniz 5 ana karakter vardır. Sorceress, Paladin, Barbarian, Necromancer ve Amazon şeklindedir. Bunlar sırasıyla büyücü, kutsal şövalye, barbar, ölüm büyücüsü ve orman savaşçısı yeteneklerine sahiptir. Ek paket yükleyerek 2 farklı karakteri elde etmek mümkündür. Onlarda Asassin (Suikatçı) ve Druid (Doğa Büyücüsü) olarak gelmektedir.

Role play oyun severlerin kesinlikle denemesi gereken ve ardından serinin tamamını oynamaya itileceğine garanti edilen yapıdadır. Bundan ötürü birçok oyuncu yıllardır sıkılmadan bu serüveni devam ettirmektedir. Günümüzde hala popüler şekilde oynanması ve yeni güncellemeleriyle farklı havanın katıldığı gözükmektedir.

Diablo ll Sistem Gereksinimleri

İşlemci: AMD Athlon MP – Intel Pentium 4 1.3 GHz ve üzeri

RAM: 128 MB

Ekran Kartı: Radeon Xpress 1200 – NVIDIA GeForce FX 5500

Depolama: 1 GB

İşletim Sistemi: Windows 95, 98, ME, 2000, XP, 7

The Witcher 2: Assassins of Kings

The Witcher 2: Assassins of Kings, CD Projekt RED tarafından 17 Mayıs 2011 yılında yayın hayatına başlamıştır. Pek çok oyuncu tarafından bilinen ve oynanmasa dahil mutlaka adını duyacağınız The Witcher 3 serisine sürükleyecektir. RPG oyun sevenlere nazaran en çok tercih edilen ve günümüzde hala popülerliğini elinden kaybetmeyen kimliğe sahiptir.

Düşük sistem özelliklerine sahip oyuncuların ise vazgeçilmez olarak nitelendirdiği gözükmektedir. Ayrıca oyun konsolu platformlarında da oynanması mümkündür. 2011 yılında çıkmasına nazaran eski sistemlerde sorunsuz şekilde çalışmakta ve rahatlıkla oyunun tadını alabilmektesiniz.

The Witcher 2: Assassins of Kings Sistem Gereksinimleri

Oyunun RPG odaklı olması ve yıllar önce çıkarılması birçok kitlenin aklında bu benim bilgisayarımda açılmaz sorularını oluşturabilir. Ancak bu durum aksine eski sistemlerde rahatlıkla oynamanız mümkündür. Kesinlikle oyun içi kasma ve kaldırmama gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

İşlemci: Intel Celeron G5905 – AMD Athlon 200GE – Intel Core i5-650 – AMD Athlon 3000G

RAM: 2 GB

Ekran Kartı: AMD Radeon HD 3850 – GeForce 8800

Depolama: 25 GB

İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, 7

Ekip Arkadaşlarınızla Oynayabileceğiniz 22 Multiplayer Bilgisayar Oyunları