Kayıt Ol

Oyun Haberi - 13/04/2021

CS GO Güvenlik Açığı İddiası! Oyunda Valve Tarafından 5 Aydır Bilinen ve Kapatılmayan Bir Güvenlik Açığı Bulundu!

CS GO güvenlik açığı iddiası, oyunda beyaz şapkalı hackerlar tarafından bulunan ve 5 aydır Valve tarafından bilindiği iddia edilen açığın hala kapatılmadığı tespit edildi. Source motorundan kaynaklı oluşan ve oyuncuları etkileme durumu söz konusu olan açığın giderilmesi bekleniyor. Beyaz şapkalı bilgisayar korsanları tarafından tespit edilen ve onlara göre ciddi zararları peşinden getireceği anlaşıldı.

The Secret Club adında isimleri ile tanınan ve beyaz şapkalı bilgisayar korsanı olduklarını belirten grup Valve tarafından kapatılmayan açık ile ilgili bilgi paylaştı. Paylaşımlarında bulunan bilginin asıl amacı Valve’ın popüler oyunu Counter Strike Global Offensive üzerinde ciddi açıklarını kapatması yönündeydi. Ancak şirketin bu açığı kapatamadığı veya ilgilenmediğini düşünerek tüketicileri bilgilendirmek istemiştir.

valve-bahsi-gecen-aciktan-5-ay-once-haberdar-olmus

 Source oyun motorundan üzerinden elde edilen bu açık sayesinde siyah şapkalı korsanlar, belirlenen açık sayesinde kullanıcıların bütün verileni elde edebilir ve kullanılabilir hale geldiği açıklandı. Faydalanmak ise oldukça basit ve kısa süreli işlemlerin ardından gerçekleştirilebileceği ise dipnot olarak düşüldü.

The Secret Club açıklamasında hackerlar, güvenlik zafiyetini kullanmak için Steam’in davet sistemini hedef göstermişlerdir. Kullanıcıya gelen davet istekleri ve onaylanmasının ardından bütün bilgilerine erişimi açık hale geliyor. Böylece siyah şapkalı korsanlar kullanıcının verilerini elde etmek için ufak çaplı eylemler gerçekleştirebilir. Günlük kısa saatler ayrılarak binlerce bilgiyi elde etmenin zor olmayacağı belirtildi.

Valve Bahsi Geçen CS GO Güvenlik Açığından 5 Ay Önce Haberdar Olmuş

Valve, belirtilen açıktan 5 ay önce haberdar olmuş ve henüz önlem almamış diyerek açıklamasını sonlandıran beyaz şapkalı hackerlar, sorunun giderilmemesi durumunda ciddi bilgi sızıntısı olacağını da belirtmiştir. Konu ile ilgili Valve ile iletişime geçen grup, bütün açıkların işleyişini ve nasıl giderileceğine dair ufak bilgiler verdiğini de eklemiştir.

Bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen açıklama sonrası, Valve açığı gidermediği gibi The Secret Club’a yönelik susmaları için kampanya başlangıcı yapmıştır. Hem oluşan açığı kapatmadılar hem de susturma kampanyası başlattılar diyerek açıklamalarına son vermişlerdir. Ancak Valve tarafından The Secret Club ile ilgili veya bahsi geçen açıkla ilgili resmi açıklama yapılmadığını bildirmek isteriz.

cs-go-guvenlik-acigi-hakkinda-aciklama-yapildi-mi

Oyuncuların ise aklını kurcalayan sorular ise Valve neden böylesi etkin bir açığı kapatmıyor veya böyle bir açık gerçekten var mı? Korona virüs döneminde popülerliği yeniden artan ve oyuncu kitlesini tekrardan yükseltmeye başlayan Valve, böylesine tehdit oluşturan açığı kapatmamak için neden çabalamasın diye düşünülüyor. CS GO bu denli önemli açıktan dolayı oyunculara sorun çıkartması durumunda büyük kayıplar yaşayabileceği gözükmektedir. Yaklaşık 1 milyon üzerinde günlük oyuncu sayısına ulaşan CS GO, Valve tarafından yapılacak açıklama ve gerçekten varsa açığa bulacağı çözüm getirerek kullanıcıları koruması bekleniyor. CS GO güvenlik açığı nedeni ile kaybedilmeyi hak eden oyunlardan olmadığı ise kullanıcılar tarafından bilinmektedir.