Kayıt Ol

Oyun Haberi - 09/04/2021

Bulut Oyun Sistemi Nedir? İnternet Bağlantısı ile Bulut Oyun Sisteminde Oyun Oynayabilirsiniz

Bulut oyun sistemi, adından anlaşılacağı üzere cloud gaming olarak hayatımıza yeni sayılacak sürede giren teknolojidir. Oyun ve oyuncuların teknoloji geleceğinde büyük kısmı kapsayacağını düşündüğü bu dalın ana amacı oyundur. Henüz yeni bir atılım olması ise bazı yönlerden şüpheli yaklaşımların olduğunu göstermektedir.

Cloud Gaming sayesinde pahalı oyunları ve bunları oynatacak bilgisayarların ihtiyaç gereksinimini düşürmeye başlıyor. Tabi bu durum aynı şekilde oyun konsolları için geçerlidir. Böylece pahalı oyunlara, bilgisayara ve oyun konsoluna ihtiyaç duymadan sadece internet bağlantısı ile oynayabilirsiniz.

Oyuncuların dikkatini çeken bu teknoloji ve öncülüğünü yapan şirketler arasında büyük etkileşimlerin olduğu gözlemlenmektedir. Öyle ki global çapta birçok oyuncunun, bulut oyun sistemini tercih ettiği görülmektedir.

Dönemsel olarak özellikle ülkemizde döviz kuru artışı hayli karmaşık durumdadır. Özellikle dolar kuru sürekli iniş ve çıkışlarda olmasından ötürü oyuncuların da moralini bozabiliyor. Piyasaya sürülen yeni oyunlar, bilgisayar parçaları ve oyun konsolları gibi teknolojik cihazların bulunabilirliği azalıyor. Bulunsa dahil alınması güç hale gelebiliyor.

Bu durumda sadece YouTube ve Twitch gibi mecralardan takip etmeye çalışıyoruz. Birçok kişi ise bu durumdan bir hayli sıkkın ve bunalmış durumdadır. Ancak hayatımıza giren yeni teknoloji olan oyun sunucuları işimizi kolaylaştırmaya başladı. Aylık veya çeşitli periyotlar ile ücretlendirme sayesinde elde edebiliyoruz.

Cloud Gaming Nedir? Bulut oyun sistemi fiyatları? Nasıl çalışıyor ve Türkiye üzerinden oynamak mümkün mü? Bu soruları cevaplayacak ve size en çok tercih edilen 3 bulut oyun sisteminden bahsedeceğiz.

Cloud Gaming ve Yararları

Cloud gaming, oyuncuların kurtarıcısı rolüne bürünen yeni teknolojinin adıdır. Kurtarma rolünü en iyi şekilde yürütmesinin en büyük etkeni ise yüzlerce oyunu barındıran sanal bilgisayar olarak adlandırılabilir. Dünya üzerinde birçok sağlayıcı bulabilir ve oyun oynamaya başlayabilirsiniz. Ancak bu süreçte güvenilirlik, altyapı ve ilgi tamamen odak noktasıdır.

Özellikle ülkemiz genelinde her olaya şüpheci yaklaşım sergileme huyumuzdan ötürü bu durum iki katına çıkıyor. Servisin ana özelliği sistem özellikleri üstün bilgisayar, oyun konsolu görevi görmek ve pahalı oyunları elde edemeyenlere sınırsız şekilde erişim sağlamaktır.

cloud-gaming-ve-yararlari

Böylece oynamak istediğiniz oyunları daha basit, performanslı ve bütçenizi koruyarak uygun şekilde elde etmek mümkündür. Kısacası oyuncular için oluşturulmuş zengin içerikli oyun sunucuları diyebiliriz.

Bulut tabanlı oyun sunucuları olarak adlandırabileceğimiz, bulut oyunları elde etmek için kullanılmaktadır. Oyunu bilgisayar, mobil cihaz veya oyun konsolunuza yüklemeden direkt internet bağlantısı sayesinde erişebilir hal geliyorsunuz. Böylece dosya boyutu yüksek veya sistem gereksinimleri üst düzey olan oyunlarda rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz.

Bilgisayar, TV, mobil cihaz veya tablet gibi teknolojik aletlerinizde internet bağlantınız bulunması dahilinde servise erişebilirsiniz. Böylece servis sağlayıcısı tarafından oluşturulmuş bulut oyun sunucusuna erişim izniniz tamamlanıyor. Ardından istediğiniz oyunu, istediğiniz şekilde oynamanız mümkün hale geliyor.

Bulut Oyun Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Bulut oyun sistemi çalışma mantığı oldukça basit ve tamamen zararsız şekilde gerçekleşmektedir. Zararsız olarak bahsettiğimiz, güvenilir şirketler tarafından sağlanan servisler için geçerli olmaktadır. Bağlantıyı gerçekleştireceğiniz bilgisayar, tablet, televizyon veya mobil cihaz gibi aletlere virüs bulaşması gibi problemler ile uğraşmazsınız. Tabi bu durumun garantisi yoktur ve olamaz.

Bilgisayar özellikleri düşük olan veya oyun konsolu bulunmayan oyuncular için birebir olan teknoloji, yetersiz kalınan her şeyi tamamlıyor. GTA V, Forza Horizon, Crysis 3, The Witcher 3, Assassin’s Creed: Odyssey, Metro Exodus ve Far Cry 5 gibi oyunlar bilgisayarı oldukça yoran ve genel anlamda performansı düşüren güce sahiplerdir. Bundan ötürü oyunu tam performanslı ve akıcı şekilde oynamak zor hale gelebiliyor.

bulut-oyun-sistemi-nasil-calisiyor

Örneği Metro Exodus oyunu ile verebiliriz. Oyun içerisinde bulunan grafik kalitesi, ayarlar ve ağırlaştırdığı sistem gereksinimlerinde akıcı oynamak oldukça zordur. Bu süreçte ultra sistem olarak adlandıracağımız sanal bulutlar üzerinde akıcı şekilde ve tamamen performans odaklı ayarlarda oynamanız mümkün hale geliyor.

Oyun konsolu üzerinden oynamak istediğiniz zaman ise yine aynı şekilde sadece bağlantı kurarak bütün faaliyetlerden faydalanabilirsiniz. Sadece oyun konsolunuzun bağlı olduğu internet hızı çok düşük olmaması gerekir.

Cloud Gaming Servisinde İnternet Hızı Nasıl Olmalıdır?

Cloud gaming internet hızı orta derecede olması yeterlidir. Ancak bu her platform için geçerli değil ve hepsinde aynı şekilde işlevsellik göstermemektedir. En az 10 Mbps değerinde internet hızınızın olması yeterli olacaktır. Böylece oynadığınız oyunlarda ping ve internet bazlı drop gibi durumlar ile karşılaşmadan sunucudan verim elde edebilirsiniz.

cloud-gaming-servisinde-internet-hizi-nasil-olmalidir

Sunucu içerisinde servis sağlayıcıları tarafından yüksek internet hızı değerleri zaten sunulmaktadır. Sadece bağlantınızın kuvvetli ve sürekli kopmayacak şekilde sürdürülebilmesi için internet hızınız önemlidir. Oyun konsolu, bilgisayar, TV ve mobil cihazlarınız için bahsi geçen internet hızı yeterli olacaktır.

En İyi 3 Bulut Oyun Sistemi

En iyi 3 bulut oyun sistemi, teknolojinin öncüsü olarak gözüken ve oldukça verimli altyapı hazırlamayı başaran şirketler tarafından oluşmaktadır. Belirlenen aylık ücretler dışında ekstra maliyet çıkarmayan güvenceli şirketler olması ise en büyük referansı sağlıyor olmalarındandır.

Nvidia GeForce Now

Nvidia GeForce Now, Cloud Gaming teknolojisi için oldukça büyük işlemleri başarmış ve 5 milyon üzerinde oyuncuya sahip servistir. Steam ve Epic Games gibi platformlar tarafından satın aldığınız oyunları da sunucu içerisine indirerek kurabilirsiniz. İndirme hızı bağlantı gerçekleştirdiğiniz bölgeden değil, Nvidia tarafından oluşturulan sunuculara atanan internet hızı ile sağlanmaktadır. Böylece indireceğiniz oyunun boyutu ne olursa olsun kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

Ücretsiz üyelik sunması ile birçok oyuncuya deneme imkanı sunan ve ileride Premium alması için zorlamayan sağlayıcıdır. Böylece sunucuyu 1 saat boyunca dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak yoğunluk olması durumunda kuyrukta bekleyecek ve biraz geç erişim sağlayabilirsiniz. Ancak Premium paketinde bu durum yoktur ve RTX desteği de yanında gelmektedir.

Windows, iOS, Android, macOS ve Nvidia Shield cihazlarına desteği bulunmaktadır. Böylece bağlantı gerçekleştireceğiniz cihaz geniş yelpazeye sahiptir.

Basic

Ücretsiz/ay

1 Saatlik oturum açma süresi

Sınırlı kapasite olmasından ötürü yoğun saatlerde kuyrukta bekleyerek girebilirsiniz.

Premium

74,9 TL/ay

Sınırsız oturum süresi sayesinde sınırsız oyun süreniz bulunmaktadır.

RTX desteği ile oyunlar daha kaliteli görüntülenmektedir.

Lansmana Özel 3 Aylık Premium

149,7 TL/3 ay

Sınırsız oturum süresi sayesinde dilediğiniz zaman oyundan ayrılabilirsiniz.

RTX desteği sayesinde görüntü kalitesi daha üstün olacaktır.

Lansmana özel teklif olduğundan ötürü tek seferlik alabilir ve bu kampanyadan faydalanabilirsiniz. 30 Nisan 2021 tarihinde kampanya son bulacaktır.

Google Stadia

Bulut oyun sistemlerinin en popüler sağlayıcılarından birisi olan Google Stadia, yeni kullanıcılarına veya deneyimlemek isteyenlere ücretsiz 1 ay deneme sürümü hediye ediyor. Bunun yanı sıra 2 adet abonelik seçeneğini ise yanında sunuyor. Ancak deneme sürümünün bir sorunu 1 ay sonunda iptal etmeme durumunda Premium paket seçeneği yenileniyor ve ücret tahsis ediliyor.

Dilediğiniz zaman bunu iptal edebilir ve sürdürmek istemediğiniz zaman ücret ödemeyebilirsiniz. Böyle ferahlatıcı yönü de bulunmaktadır. Oyuncular için en kaliteli servisi sağlamak için paketleri içerisinde çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Öncelik olarak görüntü kalitesi ve performans değerleri olarak neler sağladığını bilmek isteyebilirsiniz.

Google Stadia, internet hızınızın yeterli olması durumunda 4K HDR 60 FPS görüntü sağlayabilmektedir. Ayrıca 5.1 surround ses kalitesi sağlamaktadır. Aylık ödeme seçeneği bulunan Stadia Pro paketinde ücretsiz ve satın alınabilir oyunlar sergilenmektedir. Aynı zamanda aboneliği sürdürmeniz dahilinde her ay yeni oyunlar ücretsiz şekilde temin edilebilir hal gelecektir.

Stadia Premiere paket seçeneği ise tek seferlik satın alma ve ekstra ücret ödememe yöntemidir. Tek seferlik ödeyeceğiniz ücret karşılığında sınırsız süre boyunca üyeliğiniz devam edecektir. Fakat sunucu içerisinde oynamak istediğiniz oyunları satın almanız gerekecektir. Aynı zamanda ücretsiz oyunlardan da faydalanabileceksiniz.

Stadia, şimdilik ülkemizde bulunmamaktadır. Fakat belli ülkeler tarafından bağlanması mümkün olan sunucularını bulunduruyor. Böylece VPN desteği ile desteklemeyen ülkelerin girişini kısıtlamamaktadır. Son olarak Google Stadia’nın üyelerine ve oyuncularına özel tasarlanmış kontrolcüsü bulunmaktadır. Oyun kumandası sayesinde Stadia özelliklerini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Google Stadia, 2 milyonu aşkın oyuncuya sahip ve 100’den fazla oyunu sunucularında bulundurmaktadır.

Stadia Try Now (Deneme Sürümü)

Ücretsiz

1080p görüntü kalitesi

60 FPS

5.1 surround

Deneme sürümünde oyunları satın almalısınız.

Stadia Pro

$9.99/ay

4K HDR görüntü kalitesi

60 FPS

5.1 surround ses kalitesi

Stadia Premiere

$99.99/tek seferlik

4K HDR görüntü kalitesi

60 FPS

5.1 surround ses kalitesi

PlayStation Now

PSNow, oyun konsolunuzda ve bilgisayara bağlı şekilde oynayabileceğiniz bulut oyun sisteminin bir diğer güvenilir şirketler arasındadır. Ülkemizde henüz resmi olarak hizmet sunmasa dahil, PlayStation hesabınızı oluştururken Türkiye’yi seçebilirsiniz. VPN gibi uygulamalar kullanmadan farklı ülke sunucularında oynamaya başlayabilirsiniz.

PS4 konsolunda ve bilgisayar üzerinde erişim sağlamanız mümkündür. Toplamda 800’ü aşkın şekilde oyun sunmakta ve birçoğu PS2 ile PS3 konsollarının nostaljileri ile doludur. Yeni ve eski birçok oyunlara erişim sağlamanız da mümkündür.

PlayStation Now, 7 gün ücretsiz deneme sürümünü kullanmaya izin vermektedir. Deneme sürümünün bitmesi ardından zorlun olmamak ile beraber 3 farklı abonelik seçeneğine sahip olacaksınız. Aylık, üç aylık ve yıllık üyelik alarak dilediğiniz oyunu kesintisiz cloud gaming servisinden oynayabilirsiniz.

PSNow, 2 milyonu aşkın kullanıcıya hizmet vermekte ve 800’ün üzerinde oyunun erişimini sağlamaktadır.

Aylık abonelik $19,99

3 Aylık abonelik $44,99

Yıllık Abonelik $99,99